O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wojewoda mazowiecki o projekcie strefy czystego transportu w Warszawie: to będzie wykluczenie uboższych warszawiaków

To będzie strefa wykluczenia uboższych warszawiaków. Mniej zamożni będą mieli zakaz wjazdu zaś ci, których stać na auto za kilkaset tysięcy będą zatruwali powietrze jak im się żywnie podoba. Absurd i niesprawiedliwość - napisał na platformie X (dawniej Twitter) wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński komentując nowy projekt stołecznego ratusza ws. strefy czystego transportu.

Tobiasz Bocheński. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Tobiasz Bocheński. Fot. PAP/Radek Pietruszka

W poniedziałek stołeczny ratusz przedstawił nowy projekt strefy czystego transportu. Zaproponowano w nim by strefa objęła ponad dwukrotnie większy obszar niż pierwotnie.

Propozycję skomentował wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.

"Szanowni Państwo! Jeżeli macie stary samochód władze Warszawy mają dla Was wiadomość! Nie będziecie mieli prawa wjechać do centrum miasta. Gdy oczy większości Polek i Polaków zwrócone są na Sejm, prezydent Trzaskowski forsuje Strefę Wykluczenia Komunikacyjnego. Czy wiecie ilu warszawiaków zapytano o zdanie? Ja też nie, ponieważ ta informacja nie została podana. Wiemy, że 'reprezentatywnej grupie 1020 mieszkańców Warszawy' zadano pytanie czy chcą strefy. Tysiąc osób z 2 milionów! Cóż za wspaniała demokracja lokalna" - napisał wojewoda.

Wyjaśnił, że co do zasady: od stycznia 2024 do strefy mają nie wjeżdżać samochody z silnikiem diesla starszym niż 13 lat i benzynowym starszym niż 22 lata.

"Jeżeli macie taki samochód i będziecie chcieli odwieźć dziecko do szkoły lub osobę bliską do szpitala - zdaje się że pan Trzaskowski chciałby Wam powiedzieć: kupcie sobie nowe auto. Zwróćmy uwagę, że jeżeli ktoś kupi jakże 'ekologiczne' auto z silnikiem V8 czy V10 to będziecie mógł jeździć ile dusza zapragnie. Cena za nowy od 250 tys. do 1 mln zł." - przekazał Bocheński.

Podkreślił, że będzie to strefa wykluczenia uboższych warszawiaków.

"Mniej zamożni będą mieli zakaz wjazdu zaś ci, których stać na auto za kilkaset tysięcy będą zatruwali powietrze jak im się żywnie podoba. Absurd i niesprawiedliwość" - dodał.

Według nowego projektu SCT obejmie ponad dwukrotnie większy obszar: całe dzielnice Śródmieście, Żoliborz i Praga Północ, prawie całą Ochotę (poza SCT pozostanie fragment z CH Reduta i ul. Mszczonowską oraz Dworzec Zachodni) i Pragę Południe (poza SCT pozostanie Olszynka Grochowska: niezamieszkały obszar PKP i rezerwatu przyrody), większość Mokotowa (poza SCT pozostaną Sadyba, Stegny, Augustówka i część Służewca), około połowę Woli (do al. Prymasa Tysiąclecia).

Osoby zamieszkałe wewnątrz tego obszaru i płacące podatki w Warszawie zwolnione będą ze spełniania wymagań strefy na pierwszych dwóch etapach jej wprowadzania. Reguły SCT dotyczyć ich będą dopiero od stycznia 2028 r. - wówczas nie będą mogli poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem Diesla starszym niż 13 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 22 lata.

Pozostałe osoby oraz mieszkańców Warszawy, którzy kupili samochód już po przyjęciu uchwały, obowiązują niezmiennie zaprezentowane już wcześniej wymogi. Od lipca 2024 r. nie będą mogli poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem Diesla starszym niż 18 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 27 lat.

Wprowadzony zostanie również dodatkowy wyjątek dla seniorów (osób, które w 2023 roku ukończą 70 lat), o ile już przed przyjęciem uchwały o SCT byli właścicielami swoich pojazdów. Oznacza to, że osoby powyżej 70. roku życia, po spełnieniu określonych warunków, będą zwolnione bezterminowo z zasad obowiązujących w ramach SCT.

Strefa czystego transportu to wydzielony obszar, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

jc/

Zobacz także

  • Znak drogowy informujący o strefie czystego transportu. Fot. PAP/Albert Zawada

    Czy w Warszawie przestrzega się strefy czystego transportu? Straż Miejska podała dane

  •  Znak drogowy informujący o strefie czystego transportu na pl. Narutowicza w Warszawie, fot. PAP/Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Rzecznik PAS: strefie czystego transportu musi towarzyszyć rozwój transportu publicznego

  • Znak drogowy informujący o strefie czystego transportu na pl. Narutowicza w Warszawie, fot. PAP/Albert Zawada

    Aktywiści chcą poszerzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie

  • Mariusz Frankowski Fot. PAP/Piotr Nowak
    Specjalnie dla PAP

    Wojewoda mazowiecki: jako warszawski radny głosowałem za wprowadzeniem SCT

Serwisy ogólnodostępne PAP