O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

World Central Kitchen wznawia działalność w Strefie Gazy. Nowy punkt żywienia nazwany imieniem polskiego wolontariusza

World Central Kitchen (WCK) od poniedziałku wznawia działalność w Strefie Gazy. Organizacja humanitarna ogłosiła, że w Strefie powstaje już jej nowy punkt żywienia, który będzie nazywać się "Kuchnia Damiana" - od imienia Polaka Damiana Sobola, jednego z siedmiorga wolontariuszy WCK zabitych w izraelskim nalocie 1 kwietnia.

WCK zawiesiła działania w Strefie Gazy po ataku powietrznym dokonanym przez armię Izraela, w którym zginęło siedmioro wolontariuszy. Fot. PAP/Abaca
WCK zawiesiła działania w Strefie Gazy po ataku powietrznym dokonanym przez armię Izraela, w którym zginęło siedmioro wolontariuszy. Fot. PAP/Abaca

WCK zawiesiła działania w Strefie Gazy po ataku powietrznym dokonanym przez armię Izraela, w którym zginęło siedmioro wolontariuszy. Organizacja podała, że zostali oni zaatakowani podczas dostarczania pomocy żywnościowej. Wśród ofiar śmiertelnych byli też obywatele Australii i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął również palestyński kierowca.

Więcej

Pogrzeb Damiana Sobola. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Pogrzeb Damiana Sobola. Wolontariusz pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski [WIDEO]

„Wznawiamy naszą działalność z tą samą energią, godnością i skupieniem na nakarmieniu jak największej liczby osób” – powiedziała szefowa WCK Erin Gore w oświadczeniu opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej organizacji.

„Do tej pory rozdaliśmy ponad 43 miliony posiłków i chętnie dostarczymy kolejne miliony. Jedzenie jest uniwersalnym prawem" - podkreśliła, dodając, że praca w Strefie Gazy była pod względem ratowania życia najważniejszą misją WCK w 14-letniej historii tej organizacji. "Będziemy w dalszym ciągu dostarczać jak najwięcej żywności do Strefy Gazy, w tym do jej północnej części, drogą lądową, powietrzną lub morską” - zapowiedziała.

Jak podała, WCK ma 276 ciężarówek gotowych do wjazdu do Strefy przez przejście graniczne w Rafah, zamierza wysłać ciężarówki z pomocą także od strony Jordanii oraz analizuje możliwość korzystania z humanitarnego korytarza morskiego z Cypru oraz portu w Aszdod.

Organizacja ogłosiła też, że otworzy swoją trzecią kuchnię w Strefie Gazy, w przybrzeżnym mieście Al-Mawasi. Będzie ona nosić nazwę „Kuchni Damiana” - od imienia polskiego wolontariusza Damiana Sobola, który zginął 1 kwietnia w izraelskim nalocie. WCK ma w Gazie dwie inne kuchnie, jedną w Rafah, a drugą w Dajr al-Balah.

WCK ponowiła apel o bezstronne międzynarodowe śledztwo w sprawie ataku z 1 kwietnia. Gore podkreśliła, że tamten nalot postawił organizację przed dylematem.

„Zostaliśmy zmuszeni do podjęcia decyzji: całkowicie zaprzestać dokarmiania (potrzebujących) podczas jednego z najgorszych kryzysów głodu w historii i skończyć naszą działalność, na którą przypadało 62 proc. całej pomocy od międzynarodowych organizacji pozarządowych, albo kontynuować dokarmianie, wiedząc, że pracownicy organizacji humanitarnych i ludność cywilna są zastraszani i zabijani” - napisała.

„Ostatecznie zdecydowaliśmy, że musimy nadal karmić, kontynuując naszą misję polegającą na dostarczaniu żywności ludziom w najtrudniejszych czasach” - podkreśliła Gore. (PAP)

Zobacz także

  • Organizacja pomocowa WCK zawiesza działalność po ataku Izraela na jej pojazd. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER (zdjęcie ilustracyjne)

    Samochód z pracownikami WCK został ostrzelany przez Izrael. Zginęło pięć osób

  • Magazyn WCK w Przemyślu Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    World Central Kitchen: w Strefie Gazy został zabity nasz pracownik

  • Transport ciał zabitych wolontariuszy ze Strefy Gazy do Egiptu, fot. PAP/AA/Abaca

    Śmierć Polaka w Gazie. Rzecznik MSZ o transporcie ciała do Polski

  • Zniszczony samochód zabitych wolontariuszy World Central Kitchen w Strefie Gazy, fot. PAP/AA/Abaca

    Śmierć polskiego wolontariusza w Gazie. Izrael powinien wypłacić odszkodowanie? Polacy zdecydowali

Serwisy ogólnodostępne PAP