O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wynagrodzenia sędziów. Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Zasady wynagradzania sędziów, określone w ustawie okołobudżetowej na 2023 r., są niezgodne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny, który uznał niekonstytucyjność trzech przepisów z tej ustawy odnoszących się również do sędziów SN i TK.

Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie Fot. PAP/Paweł Supernak
Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie Fot. PAP/Paweł Supernak

Trybunał orzekł w składzie pięciu sędziów, orzeczenie zapadło jednogłośnie.

Zgodnie z generalną zasadą wynagradzania sędziów, określoną w ustawach odnoszących się do ustroju sądów, "podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego w danym roku stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszane w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski przez Prezesa GUS". Wynagrodzenie sędziego jest zaś iloczynem tej podstawy oraz mnożnika zależnego od zajmowanego przez sędziego stanowiska.

Więcej

Sędzia Przewodniczący Naczelnego Sądu Administracyjnego Jacek Chlebny podczas rozprawy na sali NSA, fot. PAP/Tomasz Gzell

Prezes NSA zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego zasady wynagradzania sędziów w 2023 r.

W zaskarżonych przepisach przyjęto jednak, że "w roku 2023 podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego (...) stanowi kwota w wysokości 5 tys. 444,42 zł".

Rozwiązanie to w drugiej połowie grudnia zeszłego roku zaskarżyli do TK - I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Jacek Chlebny oraz Krajowa Rada Sądownictwa. I prezes SN wskazywała na przykład, że przepisy te "opierają model kształtowania wynagrodzeń sędziowskich na uznaniowym – w danym roku – określeniu podstawy tego wynagrodzenia, co oznacza całkowite uzależnienie władzy sądowniczej od pozostałych władz".

Opinia minister finansów

W kwietniu br. w opinii przesłanej do TK minister finansów Magdalena Rzeczkowska oceniała, że orzeczenie o niezgodności z konstytucją zaskarżonych przepisów ustawy okołobudżetowej "wywołałoby wielowymiarowe skutki, w tym także ekonomiczne". "Oszczędności w wydatkach budżetu państwa na 2023 r. z tytułu określenia podstawy ustalenia wynagrodzeń sędziów i prokuratorów, przy przyjęciu wzrostu adekwatnego dla całej sfery budżetowej na poziomie 7,8 proc., wyniosły łącznie około 750 mln zł, z czego około 512 mln zł dotyczy wynagrodzeń sędziów (...). Pozostała kwota stanowi oszczędność w wydatkach na wynagrodzenia prokuratorów" - pisała minister. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mar/
 

Zobacz także

  • Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski. Fot. PAP/Rafał Guz

    Prezes TK po konferencji NIK rozważy zawiadomienie w sprawie kierowania fałszywych oskarżeń. Chodzi o system Hermes

  • Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski, fot. PAP/Rafał Guz

    Sprawa zawiadomienia o podejrzeniu zamachu stanu. Prezes TK został przesłuchany

  • Prokurator Krajowy oraz I zastępca Prokuratora Generalnego Dariusz Korneluk, fot. PAP/Paweł Supernak

    Prok. Korneluk o postępowaniu ws. Pegasusa: w niedługim czasie będziemy mogli mówić o przełomie

  • Krystyna Pawłowicz. Fot. PAP/	Roman Zawistowski

    Pawłowicz: sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie otrzymali uposażeń za luty

Serwisy ogólnodostępne PAP