O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zaprezentowano nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce

"Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" – to temat programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2023/2024. Rozpocznie się on w pierwszą niedzielę adwentu - 3 grudnia. Wzorem lat poprzednich Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała na ten rok pięć zeszytów tematycznych.

Sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski biskup pomocniczy opolski Waldemar Musioł. Fot. PAP/	Albert Zawada
Sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski biskup pomocniczy opolski Waldemar Musioł. Fot. PAP/ Albert Zawada

"Celem programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2023/2024 jest uzmysłowienie wszystkim ochrzczonym, że są podmiotem we wspólnocie Kościoła, a więc kimś ważnym. To oznacza, że jest się także odpowiedzialnym za całą wspólnotę - tą, która jest tu i teraz, ale także tą, jaka będzie w przyszłości" - powiedział PAP bp Waldemar Musioł, biskup pomocniczy opolski, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP.

Zaznaczył, że "każdy otrzymał do Boga jakieś talenty i jest zaproszony, aby je odkrył a następnie dzielił się nimi z innymi, przez co nie tylko sam się rozwija jako osoba, ale także pomaga budować wspólnotę Kościoła". "Kluczem do realizacji tegorocznego programu jest budowanie relacji, a tam gdzie one już istnieją ich pogłębianie" - wskazał bp Musiał.

Zwrócił uwagę, że "doświadczenie bycia razem otwiera człowieka na dialog także o sprawach trudnych".

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP bp Andrzeja Czaja przyznał podczas konferencji prasowej w Warszawie prezentującej nowy program duszpasterski, że "potrzeba przemiany mentalnej w odniesieniu do funkcjonowania duszpasterstwa, funkcjonowania pasterskiej posługi, kształtowania parafii, dzieła ewangelizacyjnego i duchowej formacji".

Jak zaznaczył, że "nie może być w Kościele podziału na aktywnych i biernych, na pouczających i stanowiących przedmiot duszpasterskiej troski".

"Apelujemy do duszpasterzy, aby zainwestowali w liderów wspólnot aby potrafili budować zdrowe międzyludzkie relacje; aby byli otwarci na powstawanie nowych wspólnoty, które będą odpowiedzią na potrzeby konkretnej parafii" - wskazał bp Musiał.

Wzorem lat poprzednich Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała na ten rok pięć zeszytów tematycznych.

Więcej

W ramach akcji osoby bezdomne mogą zjeść ciepłą zupę Fot. PAP/Marcin Obara

"Trochę ciepła dla bezdomnego". Gorące posiłki, ciepłe skarpety i koce trafią do osób w kryzysie

Pierwszy zeszyt teologiczno-pastoralny ma charakter teoretyczny. Drugi – homiletyczny – jest zbiorem myśli wpisanych w pewien klucz, który może pomóc w tworzeniu dobrych homilii w całym roku liturgicznym. Trzeci – liturgiczny – zawiera 12 scenariuszy wprowadzających do nabożeństw i mszy św., sprawowanych w pierwsze czwartki miesiąca, skoncentrowanych wokół adoracji Jezusa Eucharystycznego i modlitwy za kapłanów. Materiały zawarte w czwartym zeszycie katechetycznym mogą być wykorzystane w formacji członków parafialnych rad duszpasterskich i w pracy z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych oraz kandydatów do bierzmowania.

Piąty zeszyt, maryjny, zawiera inspiracje homiletyczne na święta i nabożeństwa maryjne. "W tym roku jest on w sposób szczególny dedykowany członkom najliczniejszej wspólnoty w Kościele w jaką jest Żywy Różaniec powiedział bp Musiał. Według danych Żywego Różańca do tej grupy należy w kraju ponad 2 mln osób.

"W tym roku przygotowano także specjalne materiały dla rodzin, zwłaszcza tych, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą się formować we wspólnotach lub grupach parafialnych, albo chcą czegoś więcej" - powiedziała dr Ewa Porada. Poinformowała, że każdy miesiąc poświęcony jest innej tematyce.

"Pokazaliśmy w nich rolę kapłanów w Kościele, różnorodność zakonów i wspólnot konsekrowanych. Jeden z miesięcy poświęcony będzie osobom świeckim, które żyją samotnie. W kolejnych czterech miesiącach będziemy przybliżać rolę rodzin w Kościele, a więc zostanie podjęty temat budowania wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej, troski o szeroko rozumiane ludzkie życia a więc nie tylko życie poczęte, ale także chcemy pokazać miejsce osób chorych, niepełnosprawnych, starszych czy po prostu osoby w potrzebie. Inny miesiąc będzie poświęcony zaangażowaniu w życie społeczne" - wskazała dr Porada.

Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski jest jedną z 11 komisji, które obok Rady Stałej oraz rad koordynujących główne dziedziny życia i działalności Kościoła należą do jej stałych instytucji kolegialnych. Głównym zadaniem komisji jest opracowanie programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce oraz koordynowanie działań duszpasterskich. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek
gn/

Zobacz także

  • Zakonnica zbiera datki na tacę. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Żukowska: Lewica przedstawi propozycję ws. likwidacji Funduszu Kościelnego

  • Wystawa poświęcona zamordowanym siostrom Fot. katarzynki.org.pl

    Pierwsza beatyfikacja na Warmii. Błogosławionymi zostaną siostry katarzynki, ofiary czerwonoarmistów

  • Katedra w Liverpoolu Fot. ANITA MARIC/PAP/EPA

    Anglikański biskup oskarżany o molestowanie seksualne ogłosił rezygnację

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Weszła do kościoła i podpaliła Biblię. Wszczęto śledztwo

Serwisy ogólnodostępne PAP