O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zarządzono ewakuację Czeskiego Cieszyna

Kilka tysięcy osób musi opuścić swoje domy w Czeskim Cieszynie. Władze miasta zdecydowały nad ranem w niedzielę o rozpoczęciu ewakuacji dzielnicy położonej przy wzbierającej Olzie. Ewakuacja ma charakter prewencyjny, rzeka nadal jest w korycie.

Czeska straż pożarna. Fot. EPA/MARTIN DIVISEK
Czeska straż pożarna. Fot. EPA/MARTIN DIVISEK

„To duży obszar od rzeki Olzy do rzeźni. Dotyczy to kilku tysięcy osób. Zakładamy, że część z nich uda się w bezpieczne miejsce do swoich bliskich. Inni mają przenieść się do szkoły podstawowej na ulicy Śląskiej. Przygotowujemy też inne ośrodki ewakuacyjne” – powiedziała rzeczniczka miasta Natasza Cibulkova.

Więcej

Zobacz galerię (1)
Powodzie w Czechach. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Premier Czech: "Najgorsze jeszcze nie jest za nami"

Poziom Olzy w Czeskim Cieszynie wzrósł w ciągu ostatnich 24 godzin o prawie trzy metry. Przepływ wody nasilił się po północy. Pierwszy stopień alarmu powodziowego obowiązywał tam od godziny pierwszej w nocy. Trzeci ogłoszono godzinę później.

Woda w Olzie sięga prawie pięciu metrów. „W związku z tym zarządzono ewakuację mieszkańców domów przy ulicy Na Olszynach i całego centrum miasta” - poinformował ratusz na swoim profilu na Facebooku. Ludzie mają zabrać bagaże ewakuacyjne i przejść do szkoły podstawowej przy ulicy Śląskiej.

Rośnie poziom wód w rzekach. Woda zalała część Opawy na Śląsku

Na rzece Opawie w 60 tysięcznym mieście o tej samej nazwie przepływ wody przekroczył już poziom z katastrofalnej powodzi z roku 1997.

Hydrolodzy określają sytuację jako stuletnią wodę. Poziom wody w rzece to zazwyczaj około jednego metra. W nocy z soboty na niedzielę miała poziom 5 metrów. 100-letni przepływ został już przekroczony, a najprawdopodobniej taka sama sytuacja będzie na Odrze w Ostrawie-Svinowie, na Opawicy w Karniowie. Odra zagraża także Boguminowi, gdzie woda przerwała ruch samochodów na autostradzie D1 prowadzącej do Ostrawy.

Prognozy przewidują, że kulminacja fali powodziowej na Odrze, Opawie i Opawicy, które przepływają przez województwo morawsko-śląskie, będzie miała miejsce w niedzielę po południu. Wiele zależeć będzie od dalszych opadów.

Więcej

Zobacz galerię (9)
Wezbrana rzeka Biała Lądecka w Lądku-Zdroju, fot. PAP/Maciej Kulczyński

Burmistrz Lądka-Zdroju: rozpoczęliśmy ewakuację. Rzeka płynie już drogami i zalewa domy [WIDEO+ZDJĘCIA]

Meteorolodzy poinformowali, że na Republikę Czeską spadło już około 80 proc. spodziewanej sumy opadów. Sytuację utrudnia fakt, że na niektórych terenach deszcze mają jeszcze intensywnie padać przez kolejne 24 godziny, a nawet i dłużej. Wciąż wieje silny wiatr, który utrudnia dostawy prądu.

Strażacy i przedstawiciele lokalnych władz zwracają uwagę, że wiele osób lekceważy informacje o ewakuacji. W zalanych domach zostają setki ludzi. Strażacy apelują o udział w ewakuacji, ponieważ po pogorszeniu się sytuacji często muszą wracać w te same miejsca, ale w o wiele bardziej niebezpiecznych warunkach. Nie wykluczone, że ten problem będzie dyskutowany na niedzielnym posiedzeniu centralnej komisji powodziowej.

Według szacunków energetyków prądu w niedziele rano nie miało około 200 tysięcy odbiorców, z czego 114 tys. to odbiorcy w województwie morawsko-śląskim. Wiatr i zalane tory spowodowały przerwanie ruchu pociągów na jednym z głównych szlaków kolejowych w Czechach między Ostrawa a Ołomuńcem. Tą trasą jeżdżą m.in. pociągi do Polski. W całym kraju odwołanych jest około 40 połączeń.

Z Pragi Piotr Górecki 

ptg/ jm/ grg/

Zobacz także

  • Premier i ministrowie podczas posiedzenia rządu Fot. PAP/Paweł Supernak

    Będą odszkodowania dla rolników poszkodowanych przez suszę i powódź. Premier podaje kwoty

  • Stan rzeki Manzanares w Madrycie Fot. PAP/EPA/MARISCAL

    Stan alarmowy w Madrycie. Stolicy Hiszpanii grozi powódź

  • Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Co ze wsparciem dla powodzian? Kierwiński zdradza szczegóły projektu nowelizacji

  • Minister, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Fot. PAP/	Paweł Supernak

    Dlaczego doszło do takiej powodzi w Polsce? Minister o przyczynach i wykupie gruntów

Serwisy ogólnodostępne PAP