Zaświadczenie od psychiatry uzasadniające legalną aborcję to za mało? Wprowadzono nowe wytyczne

2024-10-21 05:02 aktualizacja: 2024-10-21, 13:31
Gabinet ginekologiczny. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Gabinet ginekologiczny. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Ciężarna nie dostanie już od psychiatry – po badaniu online – zaświadczenia umożliwiającego legalną terminację ciąży. Tak wynika z wytycznych Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, o których informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wytyczne dotyczą wydawania orzeczenia stwierdzającego zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej. Choć nie są wiążące, lepiej, by lekarze się do nich stosowali - zaznaczono w tekście.

"Aborcja to przestępstwo ścigane z urzędu, jeśli jest nielegalna. A po pięciu latach od teleporady rodzina kobiety może dojść do wniosku, że lekarz nie dochował należytej staranności podczas badania" – wyjaśnił "DGP" prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Gazeta przypomina, że wytyczne powstały jako odpowiedź na ogłoszone niedawno wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie przerywania ciąży. Wskazano w nich, że aborcja ze względu na stan zdrowia psychicznego kobiety jest dopuszczalna, a zaświadczenie od jednego lekarza jest wystarczające.

"Za kilka lat może się zmienić interpretacja prawa. Może się okazać, że wydanie takiego zaświadczenia będzie rozumiane jako nakłanianie do nielegalnej aborcji – zaznaczył prof. Gałecki.

W wytycznych wskazano też, że nie można odmówić pacjentce wydania orzeczenia o stanie zdrowia. "Nie oznacza to jednak, że będzie ono zbieżne z jej oczekiwaniami" - czytamy.

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne podkreśliło też, że lekarz psychiatra nie wystawia skierowania na aborcję. Występuje jedynie w roli konsultanta, a wydanie zaświadczenia zawsze powinno poprzedzić osobiste zbadanie pacjentki – nie wystarczy jednorazowa teleporada. Lekarz wystawiający zaświadczenie online nie spełni wymogów należytej staranności. (PAP)

akar/ js/kgr/