O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zgromadzenie Ogólne ONZ wzywa do "humanitarnego rozejmu" w Strefie Gazy

Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję, zainicjowaną przez państwa arabskie, a wzywającą do "humanitarnego rozejmu" w konflikcie między Izraelem a palestyńskim Hamasem. Jest to pierwszy dokument przyjęty przez ONZ w reakcji na konflikt.

Zgromadzenie Ogólne ONZ Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
Zgromadzenie Ogólne ONZ Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Za rezolucją opowiedziało się 120 państw, zaś przeciwko było 14. Polska i 44 inne państwa wstrzymały się od głosu. Wśród głosujących przeciw były m.in. Stany Zjednoczone, Austria i Czechy.

Przegłosowany przez Zgromadzenie niewiążący dokument jest pierwszym przyjętym przez ONZ po tym, gdy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zablokowano dwie rezolucje zgłoszone przez Rosję i USA.

Więcej

Czołg izraelski Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Izrael rozszerza inwazję w Strefie Gazy. "To będzie katastrofa humanitarna na epicką skalę"

Tekst wzywa do "natychmiastowego, trwałego i podtrzymanego rozejmu humanitarnego, prowadzącego do przerwania walk", a także do szanowania zasad prawa międzynarodowego przez wszystkie strony, w tym do ochrony cywilów, szkół i szpitali. Państwa wezwały też do pozwolenia na dostarczenie pomocy humanitarnej.

Nie znalazło się w nim natomiast potępienie zamachów Hamasu z 7 października. Poprawkę dodającą tekst o potępieniu i wzywającą do uwolnienia zakładników zgłosiła Kanada, ale choć poparła je większość państw, nie zyskała ona wymaganych 2/3 głosów (przeciwko były m.in. państwa arabskie, Chiny, Rosja i Turcja).

Brak tych wzmianek była głównym powodem głosów przeciwko rezolucji i tych wstrzymujących się, w tym Polski. Potępiła ją m.in. ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, która nazwała pominięcie potępienia Hamasu "oburzającym" i stwierdziła, że nie może być usprawiedliwienia dla aktów terroru.

Przedstawiciel Pakistanu, jednego z 22 państw zgłaszających rezolucję, tłumaczył, że tekstu zabrakło, bo potępiony nie został z nazwy także Izrael, a to jego okupacja Palestyny stanowi "grzech pierworodny" i główną przyczynę konfliktu.

Podobnie jak Polska, od głosu wstrzymała się większość państw UE. "Za" zagłosowały jednak m.in. Belgia, Hiszpania, Słowenia i Portugalia.

Oskar Górzyński (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Władimir Putin, fot. PAP/EPA/SPUTNIK POOL

    Netanjahu wyraził Putinowi swoje "niezadowolenie" z powodu głosowania Rosji w ONZ

  • Marcin Kierwiński. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Specjalnie dla PAP

    Kierwiński o rezolucji PE: nie ma wielkiego powodu do niepokoju

  • Ambasador Szczerski Fot. PAP/Andrzej Lange

    Ambasador Szczerski: blokada Strefy Gazy musi natychmiast się zakończyć

  • Ambasador Krzysztof Szczerski Fot. JASON SZENES/PAP/EPA

    Polska inicjatywa w ONZ. Będzie rezolucja w w sprawie wzmocnienia globalnej odporności na kryzysy

Serwisy ogólnodostępne PAP