Kadare urodził się w 1936 roku w Gjirokaster w Albanii. Studiował na Uniwersytecie w Tiranie, a następnie w Instytucie Literatury Światowej Maksyma Gorkiego w Moskwie. Do Albanii wrócił po zerwaniu stosunków między komunistycznymi Albanią i Związkiem Sowieckim.
Międzynarodową sławę przyniosła mu już pierwsza powieść - "Generał martwej armii". Pisarz poruszał w swojej twórczości temat wpływu sił historycznych i politycznych na życie jednostki i społeczeństwa. Choć mieszkał w państwie komunistycznym, krytykował rządy totalitarne, w tym przywódcę Albanii Envera Hodżę. Alegoryczny i dwuznaczny styl pozwolił mu obchodzić cenzurę i poruszać kontrowersyjne tematy bez ściągania na siebie gniewu komunistów.
W 1990 roku, gdy sytuacja w Albanii uległa pogorszeniu, Kadare otrzymał azyl we Francji, gdzie kontynuował swą twórczość. Jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. W Polsce ukazały się m.in. powieści "Generał martwej armii", "Pałac snów", "Ślepy ferman", "Córka Agamemnona" czy "Wypadek".
W roku 2007 roku w związku z nominacją powieści "Pałac snów" do Nagrody Literackiej Europy Środkowej, pisarz po raz pierwszy odwiedził Polskę, spotykając się z czytelnikami w Warszawie i we Wrocławiu. W roku 2011 kolejny przekład jego książki - "Ślepy ferman" - znalazł się w gronie siedmiu finalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za 2010 rok.
Autor: Jakub Bawołek (PAP)
jos/