Zmiany w mediach publicznych. Minister sprawiedliwości o działaniach ministra kultury

2024-02-09 13:53 aktualizacja: 2024-02-09, 18:12
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz Fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz Fot. PAP/Radek Pietruszka
Uchwała Sejmu w powiązaniu z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych daje podstawy do takiego działania, które podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w kontekście funkcjonowania mediów publicznych - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

W piątek odbywa się zwołane na wniosek grupy posłów posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, podczas którego minister sprawiedliwości przedstawił informację w sprawie odwołania organów władz spółek Telewizja Polska S.A., Polska Agencja Prasowa S.A., Polskie Radio S.A. oraz postawienia ich w stan likwidacji.

Jak ocenił reprezentujący wnioskodawców Zbigniew Bogucki (PiS), podobna sytuacja w polskich mediach "nie miała miejsca od momentu, kiedy komuniści wyłączali sygnały telewizyjne".

"Państwo to powtórzyliście, niestety. Wpisujecie się w najgorszą historię z możliwych. Chcielibyśmy usłyszeć od pana ministra, jaka jest reakcja na bezprawne działania pana Sienkiewicza, jeżeli chodzi o media publiczne, zmiany w zarządach, w radach nadzorczych mediów publicznych. Czy pan jako minister sprawiedliwości, ale także jako prokurator generalny podjął jakiekolwiek działania w tym zakresie?" - zapytał.

Odpowiadając na wątpliwości parlamentarzystów, Bodnar zwrócił uwagę, że "w 2023 r., po wyborach zetknęliśmy się z sytuacją, w której media publiczne zostały dotknięte skrajnym upolitycznieniem".

Minister sprawiedliwości podkreślił, że uchwała Sejmu "w powiązaniu z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych daje podstawy do takiego działania, które podjął minister Sienkiewicz". "Zdaję sobie sprawę, że uchwała sejmowa nie ma charakteru normatywnego, ma charakter deklaratoryjny. Natomiast uważam, że uchwała Sejmu w powiązaniu z uprawnieniami właścicielskimi ministra ds. kultury i dziedzictwa narodowego daje uprawnienia do tego, aby podejmować określone działania w kontekście funkcjonowania mediów publicznych" - powiedział.

Bodnar poinformował, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie dotyczące wydarzeń w TVP i TVP Info przy Pl. Powstańców Warszawy. "Także w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie toczy się postępowanie dotyczące przekroczenia uprawnień przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego (...) i też pojawiła się informacja o przedstawieniu zarzutów pani notariusz. Staram się wykonywać moje zadania jako prokuratora generalnego w taki sposób, aby nie ingerować w to, co się dzieje w sprawach karnych, ponieważ uważam, że prokurator generalny powinien być jak najdalej od spraw karnych. Na tym powinna polegać niezależność prokuratury, żeby w tych sprawach prokuratorzy mogli samodzielnie podejmować decyzje" - podsumował. (PAP)

Autorki: Daria Porycka, Anna Kruszyńska

mar/