96 śmigłowców szturmowych Apache dla Polski. Co potrafią te maszyny?

2024-08-13 16:41 aktualizacja: 2024-08-14, 10:54
Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości podpisania umowy na zakup śmigłowców AH-64E Apache Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości podpisania umowy na zakup śmigłowców AH-64E Apache Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał we wtorek umowę na dostawę dla Wojska Polskiego 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache. "To krok milowy w transformacji wojska, najnowocześniejsze śmigłowce w najnowocześniej wersji" - powiedział szef MON.

Uroczyste podpisanie umowy na dostawę Apache'y dla Sił Zbrojnych RP odbyło się we wtorek w 6. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu, gdzie stacjonuje 1. Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych. To właśnie do tej jednostki mają trafić pierwsze śmigłowce, które docelowo mają zastąpić przestarzałe, poradzieckie Mi-24.

Jak ocenił Kosiniak Kamysz, umowa na Apache ma charakter "przełomowy" - jeśli chodzi o możliwości Wojska Polskiego, zwłaszcza w zakresie współpracy wojsk lądowych - np. pancernych - z lotnictwem. Śmigłowce Apache będą bowiem częścią wyposażenia Wojsk Lądowych, a ich głównym zadaniem będzie wsparcie żołnierzy na ziemi. "To wszystko jest system naczyń połączonych i współdziałania" - zaznaczył szef MON.

"Dzisiaj wykonujemy krok milowy w transformacji i wyposażeniu wojska w najnowocześniejsze śmigłowce szturmowe AH-64E Apache w najnowocześniejszej wersji" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Jak dodał, koszt zakupu 96 śmigłowców opiewa na ok.10 mld dolarów.

Kosiniak-Kamysz zwrócił też uwagę na zapowiadaną już umowę na leasing amerykańskich Apache'y. Chodzi o tymczasowe pozyskanie śmigłowców od Amerykanów w celu podtrzymania zdolności polskiego wojska w obszarze wykorzystania śmigłowców szturmowych i umożliwienie polskiemu personelowi szkolenia na tych maszynach w szerszej skali.

Szef MON przypomniał też, że jeszcze w sierpniu zaplanowane jest przekazanie polskiemu lotnictwu pierwszych dwóch z 32 zamówionych myśliwców F-35. Maszyny na razie pozostaną jednak w USA, gdzie będą się na nich szkolić polscy piloci i technicy.

AH-64E Apache. Co to za śmigłowce? 

Zakup 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache w wersji Guardian zapowiedział w 2022 r. ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak. W ubiegłym tygodniu podpisano umowy offsetowe z koncernami Boeing i General Electric, przewidujące m.in. serwis i remontowanie niektórych części śmigłowców w polskich zakładach.

Produkowane przez Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX w. przez armię amerykańską; od czasu ich wdrożenia są nieustannie modernizowane. Ich zadaniem jest przede wszystkim wsparcie wojska na ziemi - np. sił pancernych - poprzez niszczenie naziemnych celów przeciwnika za pomocą szerokiej gamy uzbrojenia, w tym działka automatycznego M230 i rakiet powietrze-ziemia Hellfire.

Jak zapowiadała Agencja Uzbrojenia, zgodnie z planem pierwsze Apache zamówione dla Sił Zbrojnych RP mają trafić w 2028 roku.(PAP)

mar/