Aleksander Kwaśniewski: powrót do kompromisu aborcyjnego będzie rozwiązaniem niewystarczającym [STUDIO PAP]

2024-01-15 09:11 aktualizacja: 2024-01-16, 16:33
Aleksander Kwaśniewski. Fot. PAP/ Adam Warżawa
Aleksander Kwaśniewski. Fot. PAP/ Adam Warżawa
Nie odrzucałbym referendum w sprawie aborcji – powiedział w Studiu PAP Aleksander Kwaśniewski. Zdaniem byłego prezydenta powrót do kompromisu aborcyjnego będzie rozwiązaniem niewystarczającym i trzeba na ten temat rozmawiać w koalicji rządzącej.

"Obawiam się, że oczekiwania środowisk kobiecych, które bardzo mocno poparły koalicję 15 października, idą dalej. Powrót do kompromisu aborcyjnego to będzie rozwiązanie niewystarczające i niezadowalające" – mówił w poniedziałek w Studiu PAP Aleksander Kwaśniewski.

Zdaniem byłego prezydenta trzeba zacząć o tym rozmawiać, rozumiejąc różnicę zdań w koalicji.

"Tematu nie da się przemilczeć ani zamieść pod dywan. On jest, poglądy powinny zostać wyrażone" – podkreślił były prezydent.

Pytany o możliwe referendum w sprawie aborcji, Kwaśniewski mówił, że "nie odrzuca kwestii referendum jako ostatecznej instancji do podjęcia decyzji, ale przedtem należy się Polsce i Polakom poważna debata w tej kwestii".

"Mam silne przekonanie, że powrót do aborcyjnego kompromisu z początku lat 90. dzisiaj nie zostanie zaakceptowany" – dodał.

W piątek premier Donald Tusk w wywiadzie dla TVN24, TVP i Polsatu News zapowiedział, że KO złoży swój projekt, który daje prawo do bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia ciąży, z pewnymi warunkami.

"Ponieważ nie przekonałem marszałka Hołowni i wicepremiera Kosiniaka-Kamysza, by zaakceptowali projekt legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży, więc będziemy się starali go przegłosować w Sejmie" – powiedział premier.

O zapowiadany przez szefa rządu projekt, PAP zapytała marszałka Sejmu. Szymon Hołownia odparł, że odniesie się do projektu, gdy go zobaczy.

"Wielokrotnie mówiliśmy, że powrót do status quo, do tego, co było przedmiotem kompromisu, który wielu nie zadowalał, jest (...) pierwszym krokiem, który na tej drodze można by zrobić" – powiedział. Jak dodał, "tej ustawy najprawdopodobniej nie zawetuje (prezydent) Andrzej Duda". 

Aleksander Kwaśniewski: dialog między prezydentem a premierem jest konieczny; w przypadku paraliżu - konieczne wybory

Dialog między premierem, a prezydentem jest konieczny, ale jeżeli paraliż, pat będzie tak wielki, że Polską nie będzie się dało skutecznie zarządzać, to wybory wydają się jedynym rozwiązaniem - mówił w Studiu PAP b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

"Konieczne jest przedstawienie problemu suwerenowi, czyli wyborcom, rząd przedstawia go w ten sposób, że nie może rządzić, bo jest blokowany przez prezydenta i potrzebuje większości, która by pozwalała 'pokonywać'  weto prezydenckie" - mówił w poniedziałek w Studio PAP Aleksander Kwaśniewski.

"Do odrzucenia weta prezydenta koalicji rządzącej brakuje 30 mandatów. Moim zdaniem koalicja rządząca, w przyspieszonych wyborach, byłaby w stanie takie dodatkowe poparcie zdobyć" - stwierdzi Kwaśniewski.

Były prezydent odnosząc się do sytuacji w Prokuraturze Krajowej, za przyczynę chaosu uznaje zmiany w prawie, jakich dokonała Zjednoczona Prawica.

"PiS, a szczególnie Zbigniew Ziobro, chciał zrobić wszystko, żeby sytuację w prokuraturze zabetonować. Żeby ludzie, którzy byli z jego nadania i byli z nim zaprzyjaźnieni mogli pełnić swoje funkcje" - podkreślił.

Zdaniem Kwaśniewskiego, "trudno się dziwić, że nowy prokurator generalny do takiej ekipy nie ma zaufania i chce to zmienić. Przepisy zostały tak pokomplikowane, że w tej chwili już nie wiem, jakich prawników trzeba by prosić, żeby rozwikłali tę kwestię" - dodał.

Kwaśniewski zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby "dialogu w Polsce było więcej", żeby ten rozmawiał nie tylko "ze swoimi kolegami, którzy władzę utracili", ale też z obecną władzą.

"To jedyna szansa, żeby z tych komplikacji jakoś wyjść, inaczej zapętlenie będzie coraz większe i pogubimy się wszyscy" - zauważył.

Były prezydent został też zapytany, czy kolejnym krokiem obecnego rządu powinny być zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Zdaniem Kwaśniewskiego priorytetem powinno być doprowadzenie do sytuacji zgodnej z Konstytucją.

"Wymiana 'sędziów dublerów' jest uzasadniona; było tu niewątpliwie przekroczenie reguł konstytucyjnych, bo powołano ich na miejsce już wybranych przez Sejm trzech sędziów".

Kwaśniewski odniósł się też do sprawy zatrzymania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Jak ocenił, ułaskawienie polityków PiS 8 lat temu, bez prawomocnego wyroku było błędem.

"Gdyby wtedy prezydent zaczekał na wyrok prawomocny i ułaskawił, nie byłoby sprawy. To by jednak oznaczało, że ci panowie nie objęliby zaraz po wygranych przez PiS wyborach stanowisk. Dzisiaj jeśli prezydent chce pomóc kolegom, trzeba decyzję prezydenta o gotowości do ułaskawienia, przyjąć z uznaniem. To jest właściwa decyzja prezydenta i ona jest związana z prerogatywami prezydenta.(...) Jest to wola prezydenta i powinniśmy ją uszanować" - powiedział.

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności. We wtorek policja zatrzymała Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, później zostali oni osadzeni w zakładach karnych.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego, na podstawie Kodeksu postępowania karnego, wobec Kamińskiego i Wąsika na prośbę ich żon. Zwrócił się też do Prokuratora Generalnego, aby zawiesił wykonywanie kary i zwolnił ich z aresztu na czas postępowania ułaskawieniowego.

Autor: Jarema Jamrożek

jc/