BBC o beatyfikacji Ulmów: w okupowanej Polsce za ukrywanie Żydów groziła śmierć

2023-09-11 08:08 aktualizacja: 2023-09-11, 08:11
 Relikwiarz w kształcie sarkofagu, z doczesnymi szczątkami błogosławionych członków rodziny Ulmów w bocznym ołtarzu kościoła pw. św. Doroty w Markowej, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Relikwiarz w kształcie sarkofagu, z doczesnymi szczątkami błogosławionych członków rodziny Ulmów w bocznym ołtarzu kościoła pw. św. Doroty w Markowej, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Brytyjska stacja BBC pisząc o uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbyła się w niedzielę w Markowej, zwraca uwagę, że w odróżnieniu od Europy Zachodniej, w okupowanej przez Niemców Polsce karą za ukrywanie Żydów była zbiorowa egzekucja.

Jak informuje BBC, pod koniec 1942 r., kierując się chrześcijańskimi wartościami, rolnicy Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem małych dzieci - Stanisławą, Barbarą, Marią, Władysławem, Franciszkiem i Antonim - zaczęli ukrywać ośmioro Żydów w swoim gospodarstwie we wsi Markowa. W 1944 r. niemieccy żandarmi zastrzelili ukrywających się na strychu Żydów, a następnie wyprowadzili rodzinę Ulmów na zewnątrz, rozstrzeliwując Józefa i Wiktorię, która była wówczas w siódmym miesiącu ciąży, na oczach ich małych dzieci - najstarsze miało osiem lat, najmłodsze 18 miesięcy. Dzieci zostały następnie zastrzelone.

BBC przypomina, że "w 1939 r. w Polsce mieszkała największa społeczność żydowska w Europie, a więcej Polaków (ponad 7 000) niż przedstawicieli jakiejkolwiek innej narodowości zostało uhonorowanych przez Izrael za pomoc Żydom podczas wojny (tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - PAP)". Tym tytułem uhonorowani w 1995 r. zostali też Ulmowie.

Stacja zwraca uwagę, że to pierwszy przypadek w historii Kościoła katolickiego, by cała rodzina została beatyfikowana. Przywołuje też słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podziękował papieżowi Franciszkowi za tę "niezwykłą" beatyfikację całej rodziny i "za pokazanie prawdy historycznej o tamtych czasach, o losie Polaków pod okupacją niemiecką". (PAP)

sma/