Jak poinformowała armia, odkrycia bazy Hamasu dokonano podczas trwającej od dwóch tygodni nowej ofensywy wymierzonej w niedobitki terrorystów w położonym na północy strefy Gazy mieście. Dodano, że w położonym w pobliżu dawnej siedziby UNRWA budynku odkryto warsztat produkujący bomby. Przed walką z ukrywającymi się tam terrorystami ostrzeżono cywilnych mieszkańców, dając im czas na ucieczkę - podkreśliło izraelskie wojsko.
@UNRWA , how many more times will your facilities and infrastructure be exploited by terrorists?
— Israel Defense Forces (@IDF) July 12, 2024
Our troops found UAVs, war rooms used for surveillance operations and large quantities of weapons, including tactical drones, rockets, machine guns, mortars, explosives and grenades… pic.twitter.com/bs5SP9rNwl
Gaza, największe przed wojną miasto palestyńskiej półenklawy, zostało niemal doszczętnie zniszczone w pierwszej fazie rozpoczętej jesienią po ataku terrorystycznym Hamasu na Izrael wojny. Większość mieszkańców opuściła wtedy miasto, kierując się na południe Strefy Gazy, cześć z nich jednak wróciła po ustaniu walk. W środę izraelska armia wezwała kilkaset tysięcy pozostałych w mieście cywili do ewakuacji.
W piątek wojska wycofały się z niektórych dzielnic Gazy, na opuszczonych przez izraelskich żołnierzy terenach znaleziono dziesiątki zwłok - donosiły media. Lokalne władze informowały wcześniej o dziesiątkach zabitych w walkach cywilów. Armia izraelska podkreślała, że ofensywa była konieczna, ponieważ niedobitki Hamasu i sprzymierzonego z nim Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu zdołały się ponownie zorganizować na już wcześniej oczyszczonych z terrorystów terenach.
"Podczas operacji zabito dziesiątki bojowników i zlikwidowano ich infrastrukturę, w tym składy broni i tunele" - relacjonowało wojsko.
Na początku 2024 r. izraelscy żołnierze już raz powrócili do dawnej siedziby UNRWA w Gazie, odkrywając umieszczone pod budynkiem tunele Hamasu, w których mieściła się m.in. serwerownia.
Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) zajmuje się m.in. prowadzeniem szkół, zapewnianiem opieki medycznej czy świadczeń socjalnych. UNRWA miała dwie główne siedziby - oprócz biur w Gazie cały czas funkcjonuje to w Ammanie, stolicy Jordanii.
Izrael od dawna oskarża UNRWA o stronniczość, a dużą część jej pracowników o związki z Hamasem, a nawet bezpośredni udział w atakach 7 października 2024 r. Agencja odpowiada, że nie przedstawiono dowodów potwierdzających te zarzuty. W czwartek izraelskie MSZ przesłało do UNRWA listę 108 osób zatrudnianych przez nią w Strefie Gazy, które według informacji władz w Jerozolimie są też członkami Hamasu.
Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)
ang/