Gdzie warto być w pierwszych dniach wakacji? Kalendarz wybranych imprez w Polsce

2024-06-21 12:15 aktualizacja: 2024-06-22, 10:57
Koncert Kapeli ze Wsi Warszawa. Fot. PAP/Adam Warżawa
Koncert Kapeli ze Wsi Warszawa. Fot. PAP/Adam Warżawa
Gosling pod Pałacem Kultury, Szekspir w Wilanowie, Dwa Teatry w Sopocie, sztuki wizualne we Wrocławiu i 178 wycieczek na Śląsku. Oto nasz przegląd najciekawszych imprez plenerowych i wydarzeń kulturalnych na początek wakacji w całej Polsce.

Wakacje w Warszawie zapoczątkuje seria letnich atrakcji. W wielu miejscach na okres letni powstały kina plenerowe, zaplanowano liczne festiwale oraz koncerty. W sobotę 22 czerwca na Podzamczu odbędą się Wianki nad Wisłą. Mieszkańcy stolicy będą świętować początek lata podczas wspólnego pikniku. Wezmą udział w warsztatach plecenia wianków z żywych kwiatów, a wspólnie stworzony ogromny wianek tradycyjnie wrzucą do Wisły. Na terenie Multimedialnego Parku Fontann powstanie Wioska Słowiańska. Znajdą się tam punkty gastronomiczne, stanowiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz punkty z rękodziełem i tradycyjnymi wyrobami.

„Wianki nad Wisłą - Dźwięki Wolności”

Na wiankowej scenie nie zabraknie pokazów tańca i śpiewu w wykonaniu zespołów ludowych. Wystąpi m.in. Kapela ze Wsi Warszawa & BASSałyki oraz zespół Voo Voo. Zwieńczeniem imprezy będzie koncert pod tytułem „Wianki nad Wisłą - Dźwięki Wolności”. Na scenie pojawią m.in. Zalewski, Vito Bambino czy Mery Spolsky. Wstęp jest bezpłatny.

Tego samego dnia w stolicy odbędzie się finałowy koncert Taco Hemingwaya na PGE Narodowym. Zakończy on trasę koncertową 1-800-TOUR promującą jego ostatnią płytę. Będzie to pierwszy solowy koncert rapera na scenie Stadionu Narodowego.

Big Book Festival

Od 21 do 23 czerwca warszawscy miłośnicy książek mogą odwiedzić Big Book Festival. To trzy dni wydarzeń inspirowanych literaturą. Tegoroczna, 12. edycja przebiegnie pod hasłem "Jesteśmy iluzją". Program przewiduje około 20 wydarzeń, w tym spotkania z ludźmi świata literatury. Pojawią się m.in. Sylwia Zientek, Tomasz Stawiszyński, Bartosz Józefiak. Odbędzie się on w dwóch centrach literackich w Warszawie: w Big Book Cafe MDM przy ul. Koszykowej oraz Big Book Cafe przy ul. Dąbrowskiego. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

Seanse filmowe

Warszawiacy od początku czerwca do końca września mogą brać udział w wyjątkowych seansach filmowych. W kilku miejscach w całym mieście powstały kina plenerowe, w tym m.in. na placu Grunwaldzkim, Ursynowskie Lato Filmowe czy Kino Letnie we Włochach. Jednym z największych kin plenerowych w stolicy jest Kino Letnie: W Stronę Zachodzącego Słońca organizowane przez Kinotekę. Najbliższe seanse odbędą się w sobotę 22 czerwca oraz w czwartek 25 czerwca. Na tle Pałacu Kultury i Nauki odtworzony zostanie film "La La Land" w reż. Damiena Chazelle'a z Ryanem Goslingiem oraz "Reality" w reż. Tiny Satter. W ciągu najbliższych trzech miesięcy na wielkich ekranach w stolicy pojawią się zarówno klasyki światowego i polskiego kina, jak i tytuły z bieżącego repertuaru. Wstęp na seanse we wskazanych kinach plenerowych jest darmowy.

"Szekspir w parku"

We wtorek, 25 czerwca, w Ogrodach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zostanie zainicjowany ósmy sezon serii spektakli "Szekspir w parku". W tym roku po raz pierwszy zaprezentowana zostanie nie jedna, ale dwie komedie Szekspira. Jako pierwszy zostanie pokazany spektakl "Sen nocy letniej". Na scenie pojawią się m.in. Tamara Arciuch, Bartek Kasprzykowski, Hanna Konarowska-Nowińska i Sandra Staniszewska-Herbich. Oprócz „Snu nocy letniej”, w lipcu wystawiony zostanie również "Wieczór Trzech Króli". Oba spektakle wyreżyserował John Weisgerber.

31. edycja festiwalu Sztuka Ulicy

Od 28 do 30 czerwca w Warszawie odbędzie się 31. edycja festiwalu Sztuka Ulicy. Jego misją jest promowanie form artystycznej ekspresji i współczesnych trendów w sztuce w przestrzeni miejskiej. Jest organizowany cyklicznie od 1993 r. Zaproszone są formacje uliczne nie tylko z Polski, ale również z innych części Europy. Prezentacje planowane są na Rynku Nowego Miasta, na placu przy Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" i w Piasecznie na Parkingu Miejskim przy ulicy Sierakowskiego. Wstęp na festiwal jest wolny.

"Przyszłość świata"

Od 27 do 28 czerwca w Teatrze Komuna odbędzie się druga edycja minifestiwalu etiud studenckich "Przyszłość świata". Podczas festiwalu możliwe będzie obejrzenie prac studentów Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Berlinie i wydziału animacji uniwersytetu w Zlinie. W programie znalazło się 21 filmów. Kuratorem cyklu "Przyszłość świata" jest Jan Kolankiewicz. Wstęp na festiwal jest wolny.

"Ethno Port 2024"

W Poznaniu 22-23 czerwca będzie się można pobawić przy najmodniejszej krajowej muzyce, ale też rytmach z całego świata. W sobotę i niedzielę trwać będzie festiwal Ethno Port, dodatkowo w sobotę na Cytadeli odbędzie się Piknik na Fest.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Etnicznej "Ethno Port 2024" odbywa się w Poznaniu po raz 17. Na scenach wystąpią m.in. reprezentanci RPA - Bcuc, Norwegii - zespół Gabba, Indii - Pandit Deobrat Mishra, Mongolii - Khusugtun i wielu innych. Koncerty uzupełnią m.in. wystawy, dyskusje, warsztaty i zajęcia dla dzieci. Koncerty wybrzmią na trzech scenach - w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek, w parku Adama Mickiewicza oraz na Zamkowym Dziedzińcu. Na część wydarzeń obowiązuje wstęp wolny, jednak niektóre są biletowane.

Miasteczko samorządowe

Również w tę sobotę w Poznaniu na Cytadeli odbędzie się kolejny Piknik na Fest. Początek rodzinnego festynu organizowanego pod Dzwonem Pokoju w samo południe. Na chętnych czekać będzie miasteczko samorządowe, strefy: europejska, gier i zabaw, gastronomiczna, sportowa i chillout. Swoje stoiska przygotują służby mundurowe. O godz. 17.30 na scenie pojawią się pierwsze muzyczne gwiazdy. Wystąpią: Sorry Boys, Karaś/Rogucki, LemON i Fisz Emade Tworzywo.

Koncerty na Stadionie Śląskim w Chorzowie

22 i 23 czerwca dwa koncerty na Stadionie Śląskim w Chorzowie zagra Dawid Podsiadło. W pobliżu swojego rodzinnego miasta, Dąbrowy Górniczej, zakończy zaplanowaną na 2024 r. trasę koncertową, w ramach której wcześniej zagrał na stadionach we Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. Podsiadło to obecnie jeden z najpopularniejszych muzyków w Polsce. Bilety na jego stadionowe koncerty wyprzedały się w ciągu godziny, dlatego zorganizowano dodatkowe terminy. Wszystkie odbywają się w formule 360 stopni, a więc ze sceną na środku i widownią po każdej ze stron.

Tauron Nowa Muzyka

Również w ten weekend w Katowicach (20-23 czerwca) odbywa się Tauron Nowa Muzyka – jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzycznych w woj. śląskim. Największe gwiazdy wystąpią na Scenie Miasta Muzyki w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK), czyli na terenie dawnej Kopalni Katowice. Będą to m.in. Nosowska, Roisin Murphy i IAMDDB. Koncerty zaplanowano także na kilku innych scenach, w tym na sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W sumie podczas festiwalu ma zaprezentować się 48 projektów artystycznych od alternatywnego popu po eksperymentalną elektronikę i od ciężkiego techno po wyrafinowany jazz.

Największy w Polsce festiwal mikrowypraw

Na 28, 29 i 30 czerwca w 41 miastach i gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaplanowano Kierunek GZM, czyli największy w Polsce festiwal mikrowypraw. W ramach imprezy odbędzie się 178 wycieczek i dwa wydarzenia specjalne, czyli „Metrodisco” w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej oraz m.in. loty balonem i spływy kajakowe w Pyskowicach. Podczas festiwalu będzie można zajrzeć do wielu miejsc, które na co dzień nie są udostępniane zwiedzającym (np. skarbiec Sejmu Śląskiego), a także dowiedzieć się więcej o architekturze poszczególnych miast (np. tyskim socrealizmie) czy znanych osobach, które odegrały w historii regionu ważną rolę (np. Kazimierz Kutz).

W stolicy Dolnego Śląska wydarzenia kulturalne w pierwszych wakacyjnych weekendach będą zdominowane przez sztuki wizualne, teatr oraz muzykę. W piątek 21 czerwca we Wrocławiu rozpocznie się 22. Przegląd Sztuki Survival poświęcony sztukom wizualnym. W tym roku będzie gościł na osiedlu Brochów i będzie to edycja o rozproszonym charakterze. Oznacza to, że miejsc, w których ulokowane zostaną realizacje artystyczne, będzie wiele i będą one różnorodne pod względem architektonicznym, historycznym czy przeznaczenia. Wstęp wolny.

Przegląd najnowszych spektakli teatru dokumentalnego

Najbliższy weekend będzie też obfitował w wydarzenia teatralne za sprawą festiwalu Teatr na Faktach, który odbywa się w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego. To przegląd najnowszych spektakli teatru dokumentalnego. Wśród nich m.in. spektakl „Jutro 10 lat temu” wyreżyserowany przez artystki niezależnego teatru GAS i współtworzony przez pochodzącą z różnych części Ukrainy młodzież w wieku od 12 do 19 lat, która wyemigrowała do Polski po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.

Jak wygląda połączenie teatru i muzyki w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, będzie można się przekonać podczas plenerowego koncertu „Capitol od kuchni”, który odbędzie się w piątek wieczorem przy budynku wrocławskiego teatru.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Z kolei w ostatni czerwcowy weekend odbędzie się we Wrocławiu pierwszy z koncertów w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”. Miłośnicy teatru zaś będą mogli obejrzeć we Wrocławskim Teatrze Współczesnym spektakle w ramach VI Festiwal Dramatu Strefa Kontaktu.

Podlaskie Śniadanie Mistrzów

W Białymstoku natomiast wakacje rozpoczynają się Dniami Miasta. Główną częścią są plenerowe koncerty w centrum miasta. Na scenie na Rynku Kościuszki w piątkowy wieczór zagra m.in. Enej i Margaret, natomiast w sobotę gwiazdą będzie Natalia Kukulska, która wystąpi z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Dodatkowo tego dnia odbędzie się lubiane przez białostoczan Podlaskie Śniadanie Mistrzów, które tradycyjnie gości w ogrodach zabytkowego Pałacu Branickich. W tym roku hasło, pod którym lokale gastronomiczne przygotowują swoje przekąski i dania, brzmi: "Drogowa mapa smaków". Natomiast od niedzieli do końca wakacji w Ogrodach Branickich będą się odbywały plenerowe zajęcia jogi z ambientową muzyką na żywo.

Seanse filmowe pod chmurką

Drugi weekend wakacji w Białymstoku upłynie pod znakiem koncertów i seansów filmowych pod chmurką. W piątek 28 czerwca rozpoczną się 29. Katedralne Koncerty Organowe, które odbywają się w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia NMP. Tegoroczna edycja poświęcona jest zmarłemu 100 lat temu kompozytorowi i organiście Mieczysławowi Surzyńskiemu. Podczas pierwszego koncertu będzie można usłyszeć rzadko wykonywane oratoryjne dzieło Surzyńskiego "Missa in honorem S. Adalberti" w wykonaniu Chóru Politechniki Białostockiej.

Piosenki Agnieszki Osieckiej w orientalnej odsłonie

We weekend 29-30 czerwca ze swoimi atrakcjami: filmami i koncertami rusza Białostocki Ośrodek Kultury. Tradycyjnie przy ośrodku na leżakach będzie można kilka wakacyjnych sobotnich wieczorów oglądać filmy. Sezon otworzy pokaz kina klasy B "The Room". W ramach plenerowych projekcji będzie można też zobaczyć m.in. "Pieśni wielorybów" czy "Setki bobrów". Natomiast w niedzielne wieczory we Włoskim Pawilonie w ogrodach Pałacu Branickich zaplanowano koncerty zarówno muzyki klasycznej, jazzowej i indie rock. 30 czerwca będzie można posłuchać zespołu Sentido, który wykona piosenki Agnieszki Osieckiej w orientalnej odsłonie.

XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"

W Trójmieście weekend 22-23 czerwca obfituje w wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych. W sobotę w Sopocie startuje XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną słuchowiska i spektakle telewizyjne. Odbędą się również spotkania z gwiazdami. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny.

Tego samego dnia, również w kurorcie rozpocznie się 24. Sopot Film Festival. W programie zaplanowano m.in. konkursy filmowe, spotkania z twórcami, przegląd kina Dalekiej Północy, a nawet wampiryczne historie. Dodatkowymi atrakcjami będą pokazy plenerowe na sopockiej plaży, spacery szlakiem sopockich planów filmowych czy koncert do kina niemego.

To nie wszystko. Na Łysej Górze w Sopocie w sobotnie popołudnie podczas festiwalu "Piano w naturze Sopot" wystąpi ponad 20 pianistów. Artyści zaprezentują muzykę fortepianową różnorodnych gatunków: klasyka, muzyka filmowa, jazz czy muzyka ilustracyjna. Podczas wydarzenia wystąpi Sławek Jaskułke, znany sopocki pianista koncertujący w Polsce i za granicą oraz duet Chaładaj x Jopek (vocal/piano). W programie festiwalu są także warsztaty muzyczne, koncert relaksacyjny "Joga i Piano w naturze" oraz wystawa prac plastycznych.

Koncert plenerowy

W tę sobotę wieczorem na Jubileuszowy Koncert Plenerowy zaprasza Politechnika Gdańska. Na scenie, która ustawiona zostanie przed gmachem głównym, pod batutą prof. Mariusza Mroza z PG wystąpią: Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, Chór Politechniki Poznańskiej "Volantes Soni", Chór Politechniki Warszawskiej, chór dziecięcy "Canzonetta" Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Operowy Chór Dziecięcy Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Towarzyszyć im będą soliści: Anna Fabrello sopran, Adam Sobierajski tenor, Tomasz Rak baryton oraz Orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Gdynia Design Days

W Gdyni od 22 do 30 czerwca odbędzie się nadbałtycki festiwal designu Gdynia Design Days. W programie tegorocznej edycji tradycyjnie znajdą się spotkania, rozmowy, wystawy, instalacje, warsztaty i spacery. Będą one poruszać takie tematy jak: technologia, projektowanie procesów, ekologia, wzornictwo, moda, architektura, rozwój miast czy rzemiosło. To już 7. edycja festiwalu.

Czyste Miasto Gdańsk 2024

Z kolei na Targu Węglowym w Gdańsku w sobotę 22 czerwca odbędzie się festiwal Czyste Miasto Gdańsk 2024. Będzie to ekologiczne wydarzenie plenerowe z udziałem jednostek miejskich oraz zaproszonych gości realizujących swoje działania, projekty i kampanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, zrównoważonego rozwoju, gospodarki obiegu zamkniętego, gospodarowania odpadami komunalnymi, a także aktywnego i zdrowego stylu życia w idei less waste.

"Skok z molo"

W niedzielę 23 czerwca w Sopocie "Skok z molo". To coroczna charytatywna akcja organizowana w Sopocie przez byłego koszykarza Marcina Stefańskiego. Chętni spotykają się na molo w Sopocie i wspólnie wskakują do wody. Skaczący przed skokiem wpłacają minimum 20 zł na szczytny cel. Całość zabezpieczają ratownicy sopockiego WOPR.

Wianki w Krakowie

W Krakowie w najbliższy weekend (22-23 czerwca) odbędą się tradycyjne Wianki, czyli cyklicznie organizowana impreza plenerowa nawiązująca do obchodów nocy świętojańskiej. W sobotę na scenie pod Wawelem wystąpi laureatka czterech Fryderyków Natalia Przybysz, obecny na scenie muzycznej od ponad dekady Rubens oraz grupa Freakin’ Disco. Podczas koncertu zagra również uważana za jedną z najbardziej obiecujących wokalistek w kraju Zalia i słoweńska artystka Astrid specjalizująca się w grze na elektronicznej harfie.

W niedzielę godz. 4 nad ranem w pobliżu klasztoru Paulinów na Skałce odbędzie się tzw. koncert o świcie, a w ciągu dnia zaplanowano wydarzenia dla całych rodzin. Wiankom będzie towarzyszył m.in. program realizowany przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie, w ramach którego w sobotę będzie można zobaczyć tradycyjne tańce bałkańskie w wykonaniu zespołu Iglika i posłuchać najstarszych pieśni świętojańskich.

Summer Jazz Festival Kraków

Tydzień później, 29 czerwca, rozpocznie się 29. Summer Jazz Festival Kraków. Tegoroczną edycję otworzy solowy recital Brada Mehldaua.

W piątek 21 czerwca w Kazimierzu Dolnym wystąpi około 500 artystów na 58. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Przegląd prezentuje autentyczną twórczość muzyczną artystów ludowych, w ich pierwotnym, nieprzetworzonym repertuarze ludowym. Najlepszym twórcom jury rozda Baszty, czyli główne nagrody festiwalu. Impreza potrwa do niedzieli.

Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronach internetowych organizatorów wydarzeń. (PAP)

Autorzy: Maria Kuliś, Rafał Pogrzebny, Patryk Osadnik, Piotr Doczekalski, Sylwia Wieczeryńska, Piotr Mirowicz, Julia Kalęba, Piotr Nowak

gn/