O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Grecko-tureckie napięcia. Media: ryzyko zbrojnego starcia zamieniła papierologia w formie protestów

Tureckie samoloty w ostatnich miesiącach nie naruszają greckiej przestrzeni powietrznej, ale działania Ankary na szczeblu dyplomatycznym sugerują, że Turcja nie zrezygnowała z podważania greckiej suwerenności nad częścią Morza Egejskiego - pisze w poniedziałek grecki portal eKathimerini.

Grecja i Turcja, kraje sąsiedzkie i należące do NATO, od lat spierają się m.in. o suwerenność i prawa morskie w obszarze Morza Egejskiego. Fot. PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU (zdjęcie ilustracyjne)
Grecja i Turcja, kraje sąsiedzkie i należące do NATO, od lat spierają się m.in. o suwerenność i prawa morskie w obszarze Morza Egejskiego. Fot. PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU (zdjęcie ilustracyjne)

"Wojnę nerwów i prawdziwe ryzyko zbrojnego starcia w związku przelotami tureckich samolotów i innymi tureckimi działaniami zamieniła papierologia w formie protestów ze strony tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych i obrony" - podkreśla grecki serwis.

Więcej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Prezydent Turcji po raz pierwszy od 13 lat składa wizytę w Iraku

Portal zaznacza, że w ciągu minionych sześciu miesięcy tureckie samoloty nie naruszały greckiej przestrzeni powietrznej, ale strona turecka przedstawiała Grecji wiele swoich uwag dotyczących przemieszczania się greckich sił zbrojnych.

Turcja zarzuciła m.in. Grecji naruszenie swojej przestrzeni powietrznej oraz zaprotestowała wobec greckich manewrów morskich.

MSZ w Atenach odpowiadało na protesty powściągliwie, łagodnym językiem - ocenia eKathimerini. "Dyplomaci zastanawiają się jednak, jak długo ta kontrproduktywna wymiana zdań może jeszcze trwać" - czytamy.

Na poniedziałek zaplanowano spotkanie delegacji obu krajów z udziałem m.in. wysokiej rangi przedstawicieli sił zbrojnych w ministerstwie obrony w Atenach.

Grecja i Turcja, kraje sąsiedzkie i należące do NATO, od lat spierają się m.in. o suwerenność i prawa morskie w obszarze Morza Egejskiego. Ostatnim przykładem napięć w relacjach jest sytuacja wokół greckich planów utworzenia parków morskich na terenie Morza Egejskiego. Turcja zapowiedziała, że nie pozwoli na realizację tego planu, który uznała za krok, "który sabotuje proces normalizacji".

Z Aten Natalia Dziurdzińska (PAP)

gn/

Zobacz także

  • Wojska NATO, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

    Grecy wyślą swoje wojska do Ukrainy? Są trzy warunki

  • Santorini, fot. PAP/EPA/ANA-MPA/ORESTIS PANAGIOTOU

    Turyści znów na Santorini. Na wyspę przypłynął pierwszy wycieczkowiec po serii trzęsień ziemi

  • Katastrofa pociągów w Grecji, fot. PAP/EPA/ACHILLEAS CHIRAS

    Grecja. Przetasowania w rządzie po masowych protestach w związku z katastrofą kolejową

  • Fot. PAP/EPA/HATZIPOLITIS NICOLAOS

    Protesty w Grecji zjednoczyły społeczeństwo. Jakie są oczekiwania demonstrantów?

Serwisy ogólnodostępne PAP