O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Inflacja we wrześniu wzrosła. GUS podał dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2024 r. wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Średnia inflacja znajdzie się w celu NBP bliżej 2026 r. i wyniesie ok. 3 proc. - ocenił analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Dawid Sułkowski. Dodał, że ostateczna ścieżka inflacji będzie zależeć od decyzji dotyczących odmrożenia cen energii.

Ceny warzyw Fot. PAP/Albert Zawada
Ceny warzyw Fot. PAP/Albert Zawada

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen we wrześniu o 4,9 proc. rdr i o 0,1 proc. mdm.

Jak poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS), ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2024 r. wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc.

Więcej

Plik banknotów Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Inflacja we wrześniu. Ile wyniesie?

W komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego do danych GUS stwierdzono, że wysokie wyniki inflacji w ostatnich miesiącach to efekt częściowego odmrożenia cen energii. Dawid Sułkowski zwrócił uwagę, że ceny paliw pozostają niskie; względem sierpnia spadły o 3,4 proc. mdm.

"Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła z 3,7 do 4,4 proc. rdr. Przyspieszenie tego komponentu inflacji częściowo związane jest z efektami statystycznymi – wygasł efekt związany z wprowadzeniem darmowych leków we wrześniu 2023 r." - przekazano.

Analityk podkreślił, że inflacja bazowa przewyższa poziomy, które są zgodne z celem NBP. Wskazał, że szczególnie "uporczywy" jest wzrost cen usług, które w sierpniu wzrosły o 6,2 proc. rdr, przy inflacji towarów 3,6 proc. "Szybki wzrost cen związany jest z dynamicznymi podwyżkami wynagrodzeń – od początku 2024 roku wynagrodzenia w gospodarce narodowej rosną o ok. 14 proc. rdr. To utrudni dalsze spowolnienie inflacji usług" - przekazał ekonomista.

Przypomniał, że według prognoz Ministerstwa Finansów i projekcji Narodowego Banku Polskiego, średnia inflacja w 2025 r. wyniesie od 4,2 do 5,2 proc. W ocenie PIE, proces spadku inflacji "będzie czasochłonny", a ostateczna ścieżka inflacji zależeć od decyzji dotyczących odmrożenia cen energii.

"Niezależnie od tego presja inflacyjna w usługach będzie wysoka. Dlatego prognozy są zgodne, że średnia inflacja znajdzie się w celu NBP bliżej 2026 r., gdzie wyniesie ok. 3,0 proc." - ocenił Sułkowski.

Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. (PAP) (PAP Biznes)

pat/ ana/ fos/ pad/ know/

Galeria (1)

  • Autor: PAP/Maciej Zieliński
    1/1

    Autor: PAP/Maciej Zieliński

Zobacz także

  •  Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński . Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Prezes NBP: przewidujemy, że inflacja będzie niższa i będzie maleć

  • Inflacja (zdjęcie ilustracyjne). PAP/Marcin Bielecki

    RPP: inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż oczekiwano

  • Banknoty stuzłotowe Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Domański: w kolejnych miesiącach inflacja będzie dalej spadać

  • Portfel z banknotami. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Dochód Polaków w górę. "Takiego wzrostu nie było od co najmniej dwóch dekad"

Serwisy ogólnodostępne PAP