Metropolita katowicki: nikt nie będzie oddawał życia za Fundusz Kościelny

2024-01-05 14:59 aktualizacja: 2024-01-05, 18:07
Abp Adrian Galbas. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Abp Adrian Galbas. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Wydaje mi się, że nikt za Fundusz Kościelny w Kościele życia nie będzie oddawał; są bardziej nowoczesne metody wspierania działalności Kościoła - mówił na antenie Radia eM metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

Na ten temat trzeba spokojnie rozmawiać i szukać rozwiązań patrząc na te, które zastosowano w innych krajach – wskazał.

„Wydaje mi się, że nikt za Fundusz Kościelny w Kościele życia nie będzie oddawał. Fundusz Kościelny to już jest 'leciwy dziadek' (...) i spokojnie może odpocząć. Są bardziej nowoczesne metody wspierania działalności Kościoła” - powiedział arcybiskup w rozmowie na antenie rozgłośni archidiecezji katowickiej.

Jak przypomniał, na temat Funduszu rozmawiano już kilkanaście lat temu i padło wtedy wiele „sensownych” argumentów. „Wystarczy do tego wrócić. I tu znowu bardzo dobrze, że jest wspólna deklaracja – i rządu, i kościołów - żeby o tym rozmawiać. Cieszę się, że dano sobie trochę czasu, że ta sprawa nie jest dyskutowana w ciągu kilku godzin. Rozmawiajmy, szukajmy rozwiązań, patrzmy jak to jest robione w innych krajach i niech temu wszystkiemu towarzyszy spokój” - zaznaczył hierarcha.

Pod koniec grudnia premier Donald Tusk poinformował, że rząd powołał międzyresortowy zespół w sprawie zmiany systemu finansowania Funduszu Kościelnego, w tym zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla osób duchownych. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński oświadczył, że w związku z planami zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami o charakterze prawno-podatkowym Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie.

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. Według pierwotnych założeń miał być formą rekompensaty dla kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z przejętych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między kościoły, proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości. Założenie to jednak nigdy nie zostało zrealizowane, nigdy nie oszacowano liczby przejętych dóbr, ich wartości ani dochodu, które przynosiły. Obecnie z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe – jest ich 185.

Od 1990 r. głównym źródłem finansowania Funduszu jest budżet państwa. W początkowym okresie funkcjonowania Fundusz przekazywał środki na cele takie, jak: odbudowa i konserwacja obiektów sakralnych, pomoc materialna dla duchownych czy dotacje na wydatki osobowe i administracyjno-materialne. Obecnie większość pieniędzy z Funduszu Kościelnego przeznaczana jest na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych. W projekcie przyszłorocznego budżetu państwa Fundusz Kościelny ma wynieść 257 mln zł.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kgr/