Poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił gaśnicą menorę chanukową ustawioną w Sejmie, gdzie odbywała się uroczystość poświęcona żydowskiemu świętu Chanuki. Z powodu incydentu korytarze Sejmu zostały zasnute proszkiem z gaśnicy, której użył poseł Braun.
"To, co dzisiaj się stało, to są straszne obrazki, które pójdą w świat. Taka jest prawda" - skomentował to wydarzenie poseł Wójcik.
"W związku z tym sądzę, że już na tym posiedzeniu możemy zrobić pewną rzecz. Nie wiem, czy pan wie, panie premierze (powiedział do Donalda Tuska - PAP), że jest po drugim czytaniu projekt Suwerennej Polski dotyczący obrony wolności religijnej, wolności wyznania" - mówił.
"Wolność religijna, wolność wyznania, to jedna z najważniejszych wolności. To jest autonomia człowieka" - podkreślił.
Jak zaznaczył, należy chronić wszystkich wierzących, niezależnie od wyznawanej religii.
Poseł Wójcik złożył wniosek formalny, aby rozszerzyć porządek obrad i poddać pod głosowanie - już na tym posiedzeniu Sejmu - projekt dot. obrony wolności religijnej. "Niech to będzie taki test" - dodał.
"Projekt jest po drugim czytaniu. Myślę, że możemy tę sprawę załatwić na tym jeszcze posiedzeniu" - podsumował.
W odpowiedzi marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że wszystkie projekty obywatelskie zostaną rozpatrzone w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia kadencji Sejmu.
"Postaram się ten wniosek pana posła uwzględnić - żeby stało się to możliwie jak najszybciej" - przekazał.
Solidarna Polska proponuje wprowadzenie do Kodeksu karnego specjalnego kontratypu, czyli okoliczności wyłączającej bezprawność czynu. "Nie popełnia przestępstwa, kto wyraża przekonania religijne, ocenę, opinię związaną z wyznawaną religią głoszoną przez Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej" - głosi proponowana zmiana. Ma ona na celu ochronę wolności sumienia, wolności wyznania i wolności religijnej. (PAP)
Autorka: Katarzyna Herbut
ep/