O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Minister Buda: dajemy samorządom realne narzędzia do planowania przestrzeni

Dajemy samorządom realne narzędzia do planowania przestrzeni - powiedział PAP minister rozwoju i technologii, odnosząc się do nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która weszła w życie w niedzielę.

Minister Waldemar Buda Fot. PAP/Marian Zubrzycki
Minister Waldemar Buda Fot. PAP/Marian Zubrzycki

"Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy w randze aktu prawa miejscowego, który ma być uchwalany obligatoryjnie dla całego obszaru gminy, a gminy będą miały czas na jego uchwalenie do 1 stycznia 2026 r." – wskazał szef MRiT. Dodał, że przepisy dają samorządom realne narzędzia do planowania przestrzeni, a reforma stwarza szanse na szybsze pozyskiwanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i tym samym większą podaż mieszkań.

Więcej

 Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas konferencji prasowej Fot. PAP/Tomasz Gzell

Minister rozwoju: koniec z niekontrolowanym rozlewaniem się zabudowy i patodeweloperką

Zmiany w planowaniu przestrzennym - jak napisał w komunikacie resort - są wynikiem prowadzonej integracji systemów planowania społeczno-gospodarczego z planowaniem przestrzennym.

Napisano, że w wyniku integracji systemów planowania plan ogólny gminy, zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. "Plan ogólny gminy będzie dokumentem zawierającym wyłącznie podstawowe ustalenia, które pozwolą gminie zaplanować zrównoważony i harmonijny rozwój. Co ważne, jego ustalenia będą podstawą nie tylko do uchwalania planów miejscowych, ale także do wydawania decyzji o warunkach zabudowy" - wskazano w informacji.

Zgodnie z wchodzącymi w życie przepisami, nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora. Uchwalenie takiego planu będzie możliwe po podpisaniu umowy pomiędzy gminą a inwestorami. Inwestor będzie mógł się zobowiązać np. do budowy szkoły, wsparcia takiej inwestycji lub rozbudowy infrastruktury technicznej, co zostanie potwierdzone podpisaniem umowy urbanistycznej. Umowa ta - jak zaznaczono - będzie jawna i będzie podlegała publikacji na stronie BIP, a w przyszłości w Rejestrze Urbanistycznym, który ma być prowadzony w systemie teleinformatycznym i dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

MRiT poinformowało, że w związku z wejściem w życie ustawy, przygotowuje bezpłatne szkolenie dla pracowników samorządowych, które odbędzie się 18 i 19 października. W szkoleniu - jak napisano - będzie można wziąć udział w formie stacjonarnej (przewidziano 250 miejsc) oraz online.

Resort wskazał też, że obecnie trwają prace dotyczące przyjęcia rozporządzeń, które powinny być wydane w związku z wejściem w życie nowelizacji. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

kno/

Zobacz także

  • Budowa mieszkań. Fot. PAP/Albert Zawada

    Ceny mieszkań bez kredytu #naStart jednak nie wzrosną? Analiza instytutu

  • Chińskie zabawki Fot. PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz

    "Produkty z chińskich platform, nie spełniające norm, nie powinny być wpuszczane na rynek"

  • Mieszkania. Fot. PAP/Albert Zawada

    "Nas po prostu nie stać". Wiceminister rozwoju o kredycie naStart

  • Budowa bloku Fot. PAP/Albert Zawada

    Będą tanie mieszkania? Wiceminister: jesteśmy gotowi przedłużyć program "Na start"

Serwisy ogólnodostępne PAP