Minister Maląg: polityka prorodzinna jest wyzwaniem, jest naszą misją

2023-09-22 11:35 aktualizacja: 2023-09-22, 13:16
Minister Marlena Maląg Fot. PAP/Rafał Guz
Minister Marlena Maląg Fot. PAP/Rafał Guz
Polityka społeczna, polityka wsparcia rodzin z małymi dziećmi i wsparcia seniorów, jest w naszym DNA - mówiła podczas I Zjazdu Klubów Mam minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Polityka prorodzinna jest naszą misją, którą jesteśmy zobowiązani realizować dla dobra wspólnego - dodała.

Zjazd Klubów Mam organizowany jest w piątek w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W otwarciu konferencji uczestniczyła szefowa MRiPS Marlena Maląg, wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha oraz przewodnicząca Rady Rodziny przy MRiPS Dorota Bojemska.

"Dla naszego rządu, polityka społeczna szeroko rozumiana i polityka wsparcia rodzin z małymi dziećmi i wsparcia także seniorów - ona jest w naszym DNA. Ona nie jest tylko napisana w programach, tylko ją krok po kroku realizujemy" - zauważyła minister rodziny.

 

"My chcemy dalej prowadzić takie działania, które pozwolą, że będziemy spotykać się, rozmawiać, wprowadzać różne dobre rzeczy właśnie z Państwem". "Nie ma nic bardziej cennego, niż inicjatywy oddolne, które tworzą się z potrzeby serca, z potrzeby konkretnego działania" - dodała.

Podkreśliła, że należy jeszcze większy akcent położyć na wszystkie działania realizowane wspólnie z organizacjami pozarządowymi. Jak zaznaczyła, w tym roku po raz pierwszy w ramach programu zostały uruchomione środki na utworzenie klubików mam.

"Polityka prorodzinna jest wyzwaniem. Jest przede wszystkim taką naszą misją, którą jesteśmy zobowiązani realizować dla dobra wspólnego. Dzisiejsze spotkanie, które wypływa też z potrzeby serca, z potrzeby tego, żebyśmy dzielili się i dobrymi praktykami, i wyciągali wnioski, i mówili także o tym, co należy jeszcze w przyszłości zrobić, jest bardzo potrzebne" - dodała minister Maląg.

Wiceminister Socha zwróciła uwagę, że pomysł zorganizowania zjazdu pojawił się podczas spotkań z klubami mam w całej Polsce. "Niech ta konferencja będzie dla was też okazją, żeby nawzajem się poznać. Kluby są piękne, kluby są bardzo różne, każdy z nich ma swoją specyfikę, swoje niepowtarzalne cechy, które są wypadkową tego, jakimi jesteście osobami" - powiedziała Socha, zwracając się do uczestników wydarzenia.

Wiceminister przyznała, że jej pierwsze doświadczenie z macierzyństwem było bardzo trudne. "Przyjechałam do Warszawy na studia, tutaj zostałam, poznałam mojego męża, pobraliśmy się, pojawił się nasz pierwszy syn i byłam zupełnie sama w tym macierzyństwie. Moi rodzice mieszkali daleko, moja siostra zagranicą, mój mąż jest jedynakiem, moje koleżanki, podobnie jak ja, jeszcze chwilę wcześniej, były zajęte swoją karierą zawodową, a ja siedziałam cały dzień sama w domu" - wspominała Socha, podkreślając, że w tym okresie było jej bardzo ciężko.

"Kiedy moja siostra wróciła z zagranicy i po raz pierwszy zobaczyła swojego siostrzeńca, miał wtedy półtora roku, popatrzyła na mnie i powiedziała: ty musisz iść do lekarza, ty masz depresję. I tak było" - powiedziała Socha.

Jak dodała, w tamtym czasie odczuwała potrzebę rozmów i spotkań z ludźmi. "Kiedy urodziłam drugie dziecko, przez chwilę mieszkaliśmy w Stanach Zjednoczonych i tam poznałam dziewczynę z Polski, która też mieszkała na tym samym osiedlu i miałyśmy przez pół roku dwuosobowy klub mam" - powiedziała wiceminister.

Podkreśliła, że drugie macierzyństwo było już "kompletnie innym doświadczeniem". Socha wskazała, że łączenie macierzyństwa z życiem zawodowym jest "doświadczeniem niesamowicie rozwijającym". "Jeżeli patrzy się na te kobiety przed i po, które wracają (po urodzeniu dziecka - PAP), to są inne osoby. To są osoby bardzo zorganizowane, które szybko i konkretnie dążą do celu" - zaznaczyła wiceszefowa MRiPS.

Zwróciła uwagę, że macierzyństwo m.in. rozwija kompetencje społeczne i komunikacyjne - bardzo oczekiwane przez pracodawców.

Szefowa Rady Rodziny Dorota Bojemska wskazała, że osamotnienie młodych rodziców jest szczególnie widoczne w wielkich miastach. "Kobiety, młode mamy, młodzi rodzice, szukają wsparcia, doświadczenia innych, a także wiedzy na temat nowej roli" - podkreśliła.

W programie konferencji przewidziano liczne prelekcje i wystąpienia ekspertów oraz zaproszonych gości, w tym cenionych influencerek, które podzielą się swoimi doświadczeniami i inspiracjami. W ramach panelu dyskusyjnego "Wspierająca siła klubów mam" omówione zostaną wnioski i wyzwania związane z rozwojem klubów dla rodziców w Polsce. Ponadto, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach praktycznych, m.in. dotyczących zakładania i prowadzenia klubów dla mam w swoich miejscowościach. (PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Iga Leszczyńska

kno/