O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

MON chce uprościć wprowadzanie zadań z Planu Reagowania Obronnego RP

Zmniejszenie liczby stanów gotowości obronnej państwa z trzech do dwóch zakłada projekt rozporządzenia przygotowany przez MON. Resort przekonuje, że zmiana ta uprości i ułatwi - w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - wprowadzenie zadań z Planu Reagowania Obronnego RP.

Siedziba MON w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada
Siedziba MON w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

Projekt rozporządzenia, który dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji, zmniejsza liczbę stanów gotowości obronnej państwa z trzech do dwóch. Mają to być: stan stałej gotowości obronnej państwa oraz stan pełnej gotowości obronnej państwa. Ponadto projekt rozszerza system stałych dyżurów przez dodanie brakujących uczestników, tj. centralne organy administracji oraz jednostki samorządu terytorialnego.

W Polsce - zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem z 2004 r. - wyróżnia się trzy stany gotowości obronnej państwa: 1) stan stałej gotowości obronnej państwa; 2) stan gotowości obronnej państwa czasu kryzysu; 3) stan gotowości obronnej państwa czasu wojny. Stany te dotyczą gotowości całego państwa i nie są tym samym, co stany gotowości bojowej polskich Sił Zbrojnych, które określają inne przepisy.

Więcej

Plecak ewakuacyjny. Fot. PAP/WIDEO

Co spakować do plecaka ewakuacyjnego? [NASZE WIDEO]

"Ze względu na dużą złożoność funkcjonowania systemu bezpieczeństwa państwa i relacji łączących jego kluczowe elementy, m.in. System Obronny Państwa, projektodawca dąży do uproszczenia i ułatwienia organom administracji państwowej wykorzystania posiadanych zasobów adekwatnie do skali zagrożeń" - głosi uzasadnienie projektu. Wprowadzenie dwóch stanów gotowości obronnej państwa ma umożliwić "elastyczne reagowanie na zagrożenia bezpieczeństwa państwa już w stanie stałej gotowości obronnej bez zmiany stanu gotowości obronnej państwa".

W uzasadnieniu projektu dodano też, że zgodnie z tą zmianą zadania przewidziane w Planie Reagowania Obronnego RP, które zostałyby wprowadzone w czasie stanu gotowości obronnej państwa czasu kryzysu będą miały zastosowanie w stanie stałej gotowości obronnej państwa.

Plan Reagowania Obronnego RP, który dotyczy m.in. działań i procedur dotyczących podwyższania gotowości obronnej oraz przygotowania i funkcjonowania systemu kierowania bezpieczeństwem państwa, szef MON uzgadnia ze wskazanymi przez premiera organami oraz z szefami Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd, za który odpowiada wiceszef MON Paweł Zalewski, to trzeci kwartał 2024 r. (PAP)

Zobacz także

  • Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Szef MON: nasila się operacja na granicy ze strony białoruskiej i rosyjskiej

  • Krzysztof Trofiniak, fot. PAP/Paweł Supernak

    Zmiany w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Prezes złożył rezygnację

  • Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Szef MON: potwierdzam wszystkie zobowiązania Polski wobec naszych sojuszników w NATO [NASZE WIDEO]

  • Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Fot. Facebook/Dovilė Šakalienė

    Polscy żołnierze już na Litwie. Szef MON o szczegółach misji Herkules [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP