Jak poinformowało ministerstwo sprawiedliwości, podczas środowego spotkania wiceministry sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz z ambasador nadzwyczajną Stanów Zjednoczonych ds. Globalnej Sprawiedliwości Karnej Beth Van Schaack dyskutowano o działaniach USA na rzecz sprawiedliwości dla Ukrainy oraz wsparciu prawnym oferowanym przez Polskę. Rozmawiano również o polskich przepisach dotyczących ścigania przestępstw międzynarodowych i pomocy ofiarom.
"Ważnym tematem była także analiza działań Polski w zakresie międzynarodowego ścigania przestępstw, w tym w kontekście spraw związanych z Ukrainą i Białorusią" - poinformował resort. Jak podkreślono, rozmawiano też o perspektywach wniosku złożonego przez rząd Litwy do Prokuratora MTK przeciwko Łukaszence i reżimowi białoruskiemu za popełniane zbrodnie wobec białoruskiego społeczeństwa.
"Ambasador Beth Van Schaack wyraziła pełne poparcie dla wysiłków podejmowanych na różnych międzynarodowych forach na rzecz ścigania i doprowadzenia do osądzenia sprawców zbrodni popełnianych przez Rosję" - czytamy w komunikacie MS.
"Jedną z najważniejszych dyskutowanych inicjatyw były podejmowane wspólnie przez USA i Polskę wysiłki na rzecz powołania trybunału, którego zadaniem byłoby postawienie przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości przywódców państwa rosyjskiego za zbrodnię agresji wobec Ukrainy, a także za określone w Statucie międzynarodowego Trybunału Karnego zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie wojenne" - poinformował resort.
Wiceministra Sprawiedliwości @ZuzannaRB spotkała się z ambasador nadzwyczajną Stanów Zjednoczonych ds. Globalnej Sprawiedliwości Karnej - Beth Van Schaack.
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) October 16, 2024
Podczas spotkania dyskutowano o działaniach USA na rzecz sprawiedliwości dla Ukrainy oraz wsparciu prawnym oferowanym… pic.twitter.com/w6z0ySFCdT
Uczestniczący w spotkaniu zastępca Prokuratora Generalnego Jacek Bilewicz wskazał na ogromne zaangażowanie polskich prokuratorów w JIT (Joint Investigation Team). Ambasador Beth Van Schaack - jak podano - doceniła rolę JIT w przygotowaniu śledztw przeciwko sprawcom zbrodni wojennych mających miejsce na wojnie w Ukrainie oraz wyraziła pełne poparcie dla podejmowanych przez Polskę działań.
Ministerstwo Sprawiedliwości popiera utworzenie międzynarodowego trybunału badającego zbrodnię rosyjskiej agresji na Ukrainę. Trybunał miałby funkcjonować w strukturach Rady Europy. Polscy prokuratorzy od początku agresji rosyjskiej intensywnie współpracują z prokuraturą ukraińską, badając i dokumentując rosyjskie zbrodnie.
Beth Van Schaack jest ambasadorem nadzwyczajnym USA ds. Globalnej Sprawiedliwości Karnej (Ambassador-at-Large for Global Criminal Justice). Biuro ds. Globalnej Sprawiedliwości Karnej (GCJ) jest inicjatywą rządu Stanów Zjednoczonych, której misją jest wspieranie międzynarodowej sprawiedliwości, szczególnie w kontekście takich przestępstw jak ludobójstwo, zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości. GCJ, działające w ramach Departamentu Stanu USA, koordynuje politykę Stanów Zjednoczonych w zakresie rozliczania sprawców tych przestępstw i wspierania ofiar.
Biuro wspiera międzynarodowe trybunały oraz współpracuje z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi w celu wzmacniania systemów prawnych umożliwiających ściganie sprawców poważnych przestępstw. Działa często w regionach dotkniętych konfliktami zbrojnymi lub kryzysami humanitarnymi, aby promować odpowiedzialność karną i przeciwdziałać bezkarności.(PAP)
lui/ par/gn/