O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Potężna chmura słonecznej plazmy zbliża się w kierunku Ziemi

Potężna chmura słonecznej plazmy zbliża się w kierunku Ziemi. Jak podaje prognoza pogody kosmicznej, koronalny wyrzut plazmy (CME) minie naszą planetę w niewielkiej odległości we środę 23 marca.

Będzie to już trzecia w ciągu tygodnia eksplozja słoneczna. Fot. PAP/EPA
Będzie to już trzecia w ciągu tygodnia eksplozja słoneczna. Fot. PAP/EPA

Jak podaje "The Sun", powołując się prognozę National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) w USA, będzie to już trzecia w ciągu tygodnia eksplozja słoneczna, która niemal uderzy w Ziemię. Chmura wyrzuconej przez słońce plazmy mijając z niewielkiej odległości naszą planetę spowoduje spektakularne zorze polarne, co z pewnością ucieszy obserwatorów tego fenomenu natury.

Więcej

Fot. PAP/EPA/NASA

Asteroida o kilometrowej średnicy minie Ziemię we wtorek

Burze magnetyczne na poziomie G1

Innym odczuwalnym na Ziemi skutkiem CME będą zaburzenia magnetosfery. Intensywne burze magnetyczne mogą spowodować uszkodzenia sieci elektrycznych, jednak tym razem prognozy nie są niepokojące. Przewidywane są słabe burze magnetyczne na poziomie G1, co oznacza możliwość wystąpienia słabych zaburzeń w sieci energetycznej, drobne zakłócenia łączności satelitarnej i możliwy wpływ na zachowanie migrujących gatunków zwierząt.

Słońce rozpoczyna właśnie nowy, 11-letni cykl, w którym często dochodzi do silnych rozbłysków. Jeśli taki wyrzut materii trafi prosto w Ziemię, może spowodować awarię systemów komunikacyjnych i sieci energetycznych. (PAP Life)
gn/

Zobacz także

  • Naukowcy z NASA i ESA wykluczyli zderzenie asteroidy 2024 YR4 z Ziemią. Fot. PAP/EPA/	PETER KOMKA 9zdjęcie ilustracyjne)

    Groźba zderzenia masywnej asteroidy z Ziemią. Co prognozują naukowcy?

  • Zdjęcia wykonane przez Teleskop Webba. Fot. PAP/EPA/NASA/ANN FILED

    Teleskop Jamesa Webba będzie obserwował zbliżającą się do Ziemi asteroidę [NFOGRAFIKA]

  • Fot. PAP/	Tomasz Waszczuk (zdjęcie ilustracyjne)

    "Wino zmarłych" coraz bardziej popularne

  • Ziemia widziana z kosmosu Fot. PAP/EPA PHOTO AFPI/NASA

    Ekspertka: z orbity widać, że nasza planeta coraz szybciej się zmienia [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP