O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Rzeźnik z Buczy" awansowany do stopnia pułkownika. Dla Kremla jest bohaterem

Azatbek Omurbekow, dowódca rosyjskiej 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, która dopuściła się zbrodni wojennych w podkijowskiej Buczy, została awansowany do stopnia pułkownika - przekazały w sobotę na Twitterze Siły Zbrojne Ukrainy.

Azatbek Omurbekow. Fot. Twitter/Sztab Zbrojny Ukrainy
Azatbek Omurbekow. Fot. Twitter/Sztab Zbrojny Ukrainy

Fot. PAP/Maciej Zieliński

"Dla cywilizowanego świata Omurbekow jest zabójcą, gwałcicielem i szabrownikiem, ale dla Kremla to +bohater+. Po masakrze w Buczy został awansowany na pułkownika, co ma go zmotywować do popełniania kolejnych zbrodni wojennych" - oświadczyła ukraińska armia.

W sobotę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że 64. brygada walczy obecnie w rejonie miasta Izium w obwodzie charkowskim. Formacja, która jest odpowiedzialna za "masowe morderstwa, tortury i gwałty na ludności cywilnej" poniosła już straty na wschodzie kraju - przekazano w komunikacie sztabu.

18 kwietnia 64. brygada została wyróżniona przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Jednostce nadano uważany w Rosji za honorowy tytuł "gwardyjskiej" za "bohaterstwo i odwagę". "Podczas gdy niektórzy debatują, czy rosyjskie zbrodnie na Ukrainie można nazwać ludobójstwem, Rosja nadal śmieje się światu w twarz" - skomentował tę decyzję doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

4 kwietnia ukraiński wywiad wojskowy opublikował dane osobowe ponad 1600 żołnierzy z 64. brygady. W zestawieniu, zamieszczonym na stronie internetowej służby, znalazły się szczegółowe informacje na temat żołnierzy - oprócz imienia, nazwiska, daty urodzenia i stopnia wojskowego, podano także m.in. numery książeczek wojskowych i dane paszportowe. (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Bucza. Fot. ROMAN PILIPEY PAP/EPA

    Ukraiński historyk: w Buczy Rosjanie urządzili polowanie na ludzi, jak safari

  • Ofiary i oficerowie w Buczy. Fot. Twitter/NEXTA

    Miasto-symbol rosyjskich zbrodni wojennych. Rok temu odkryto zbiorowe groby w Buczy

  • Masowe groby w Buczy, fot. PAP/Abaca
    Specjalnie dla PAP

    Miasto-symbol zbrodni wojennych Rosjan. Życie wraca do Buczy

  • Ulice Buczy po rosyjskiej okupacji. Fot. Roman Pilipay PAP/EPA
    Specjalnie dla PAP

    "Wszystko wokół huczało i płonęło. Śnieg był czarny od popiołu i sadzy". Był tuż obok, gdy trwała rzeź w Buczy

Serwisy ogólnodostępne PAP