O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Arcybiskup Grzegorz Ryś odprawi mszę w katedrze w Bejrucie. Do Libanu cały czas płynie wsparcie od Caritas Polska

Arcybiskup Grzegorz Ryś wspólnie z maronickim arcybiskupem Bejrutu Paulem Abdelem Saterem będzie koncelebrował w niedzielę mszę św. w katedrze św. Jerzego w Bejrucie. Msza upamiętni rocznicę wybuchu w bejruckim porcie, który dwa lata temu zniszczył dużą część miasta.

Niedzielną mszę św. koncelebrowaną przez abp. Rysia w bejruckiej katedrze będzie można śledzić od godz. 18.00 na kanale YouTube. Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH
Niedzielną mszę św. koncelebrowaną przez abp. Rysia w bejruckiej katedrze będzie można śledzić od godz. 18.00 na kanale YouTube. Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

"W niedzielę o godz. 18.00 czasu polskiego w maronickiej katedrze pw. św. Jerzego w Bejrucie odprawiona zostanie msza święta koncelebrowana z udziałem metropolity łódzkiego ks. abpa Grzegorza Rysia i maronickiego arcybiskupa Bejrutu ks. abpa Paula Abdela Satera. Obecność metropolity łódzkiego w Libanie to kontynuacja budowania długotrwałej relacji pomiędzy łódzkim Kościołem, a Kościołem w Bejrucie, która zapoczątkowana została dwa lata temu po wybuchu w porcie w stolicy Libanu 4 sierpnia 2022 r." – poinformował rzecznik łódzkiego Caritasu Tomasz Kopytowski.

Dwa lata temu w bejruckim magazynie portowym eksplodowała saletra amonowa skonfiskowana z zatrzymanego w porcie statku. Wybuch zniszczył port i wiele budynków w mieście. Zginęły 204 osoby, a ponad 6,5 tys. odniosło obrażenia. Szacuje się też, że co najmniej 250–300 tys. ludzi straciło domy.

Archidiecezja łódzka od pierwszych dni po wybuchu w porcie wspiera odbudowę mieszkań

Archidiecezja łódzka od pierwszych dni po wybuchu w porcie wspiera odbudowę mieszkań, miejsc pracy, a także pomoc doraźną i edukację dzieci w Bejrucie. Jak podał Kopytowski, dzięki finansowaniu projektów prowadzonych wspólnie przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie "Dom Wschodni – Domus Orientalis", w dwóch ostatnich latach udało się wyremontować 102 mieszkania i 6 innych obiektów, wesprzeć reaktywację lub otwarcie 38 zakładów pracy, przeprowadzić dystrybucję paczek, leków, mleka w proszku i piecyków.

Więcej

Zniszczenia po eksplozji w Bejrucie. Fot. EPA/WAEL HAMZEH

Pierwsza rocznica wybuchu saletry amonowej w Bejrucie. Zginęło ponad 200 osób

Wsparcie otrzymały również rodziny strażaków, którzy zginęli, gasząc pożar w porcie. Od roku 40 dzieci z Bejrutu otrzymuje stypendium w ramach programu "Pierwszy Krok". Z myślą o przyszłości udało się zbudować i sukcesywnie rozwijać wolontariat w ramach Młodego Zespołu Domu Wschodniego – YBTE.

Rok temu, w pierwszą rocznicę tragicznego wybuchu, odprawiono jednocześnie dwie msze święte – w łódzkiej katedrze i w kościele św. Michała w Bejrucie. Wydarzenie połączył telemost, dzięki któremu wierni obydwu Kościołów mogli się zobaczyć, pozdrowić i wspólnie pomodlić. W swoich przesłaniach, wygłoszonych na odległość, pasterze Kościołów w Łodzi i w Bejrucie wyrazili pragnienie spotkania przy wspólnym ołtarzu. Abp Ryś przyjął wysłane wkrótce potem przez abpa Satera zaproszenie i obecnie przebywa w Libanie.

W sobotę abp Ryś odwiedził szkołę podstawową prowadzoną w Bejrucie przez oo. kapucynów i przekazał wyprawki dla ok. 60 uczniów. Dzieci, pochodzące zarówno z rodzin chrześcijańskich, jak i muzułmańskich, zostały objęte programem pomocowym "Pierwszy Krok".

"Ta szkoła – jak usłyszeliśmy od nauczycieli i rodziców – ma ambicje być rodzajem mostu między różnymi grupami wyznaniowymi w Libanie, co jest niesłychanie ważne. Wiele rozmów poświęciliśmy też sytuacji finansowej libańskiego szkolnictwa i społeczeństwa. Po wysłuchaniu tego wszystkiego chciałbym powiedzieć, że to bardzo ważne, że możemy wspierać uczące się tu dzieci i składać się na rodzaj stypendium dla każdego z nich" – powiedział abp Ryś w rozmowie opublikowanej na kanale YT Maskacjusz TV.

Duszpasterz przypomniał, że w ramach programu "Pierwszy Krok" za 720 zł rocznie można zapewnić edukację dla jednego dziecka.

 

Więcej

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Dyrektor Caritas Polska: w ciągu 5 lat zebraliśmy ponad 20,5 mln zł dla uchodźców poza granicami Polski

"Usłyszeliśmy tu, że pensja nauczyciela wystarcza tak naprawdę na jeden bak benzyny. (...) To takie sytuacje ekonomiczne, które pamiętamy sprzed lat 30 w naszym kraju i myślę, że byliśmy wówczas wdzięczni za jakąkolwiek pomoc, która do nas docierała z Zachodu. Obecnie nasza sytuacja ekonomiczna jest zupełnie inna, a tu jest morze potrzeb" – dodał abp. Ryś.

Zdaniem metropolity łódzkiego, istotne jest, że wsparcie płynie do dzieci w szkołach "budujących przyszłość społeczeństwa żyjącego w pokoju, współpracy, wzajemnym szacunku i tolerancji".

Niedzielną mszę św. koncelebrowaną przez abp. Rysia w bejruckiej katedrze będzie można śledzić od godz. 18.00 na kanale YouTube.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

gn/

Tematy

Zobacz także

  • Bejrut. Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

    Izrael zbombardował Bejrut. Pierwszy atak od czasu zawarcia zawieszenia broni [WIDEO]

  • Izraelski system obrony powietrznej Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

    Izrael: nie będzie pokoju w Bejrucie, jeśli Liban znów zaatakuje

  • Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Polscy żołnierze wyruszają do Libanu w ramach misji ONZ [NASZE WIDEO]

  • Bank Światowy: odbudowa Libanu pochłonie co najmniej 11 mld dolarów. Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

    Bank Światowy: na odbudowę Libanu potrzeba co najmniej 11 mld dolarów

Serwisy ogólnodostępne PAP