Nowa edycja programu Maluch plus. Minister Maląg zdradza szczegóły

2022-12-01 12:06 aktualizacja: 2022-12-01, 16:02
Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
Nowa edycja programu Maluch plus pozwoli na utworzenie 100 tysięcy nowych miejsc opieki żłobkowej. Widzimy w jaki sposób tworzą się miejsca w żłobkach niepublicznych, dlatego podmioty prywatne będą mogły skorzystać z tego programu - powiedziała PAP.PL minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ministerstwo rodziny ogłosiło w środę założenia nowej edycji programu "Maluch plus". Program będzie miał charakter długofalowy.

"Program Maluch plus zmienia się zasadniczo. Przypomnę, że na chwilę obecną mamy ponad 230 tysięcy miejsc opieki żłobkowej. Tworzenie tego programu to danie możliwości łączenia życia zawodowego z życiem rodzinnym, ale przede wszystkim wyboru rodzicom, ponieważ nie każdy rodzic chce skorzystać z opieki instytucjonalnej" - podkreśliła w rozmowie z PAP.PL minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Minister wyjaśniła, że nowa edycja programu Maluch plus z budżetem 5,5 miliarda złotych pozwoli na utworzenie 100 tysięcy nowych miejsc opieki żłobkowej w ciągu trzech lat. "To nie będzie program jednoroczny, ale wieloletni. Na ten moment są to wystarczające środki, ale cały czas będziemy analizować sytuację" - dodała.

Jak wskazała, całkowicie zmienia się aplikacja do tego programu. 

"Do tej pory ogłaszaliśmy program, potem komisja konkursowa opracowywała te wnioski. Teraz opracowaliśmy algorytm i w zależności od tego, ile samorządom jest potrzebnych miejsc opieki żłobkowej, jak wygląda użłobkowienie na danym terenie i jaka jest zasobność danego samorządu, to według tych algorytmów poinformujemy samorządy, że mają daną kwotę na utworzenie tylu miejsc" - powiedziała i zaznaczyła, że wówczas samorządy mogą zgłaszać swoje zainteresowanie programem.

"Osiągamy wtedy swój cel, aby powstał żłobek w każdej gminie. Ale nie na siłę, tylko wtedy kiedy jest potrzebny, a samorządy są najbliżej swoich mieszkańców i wiedzą jakie są potrzeby na danym terenie" - podkreśliła.

Maląg: bardzo ważne, aby rodzice mieli jak najniższe koszty opieki żłobkowej

Zdaniem minister środki finansowe z programu można wykorzystać na utworzenie całkowicie nowych miejsc, na adaptację już istniejących, lub przeznaczyć je na koszty utrzymania. 

"To jest bardzo ważne, aby rodzice mieli jak najniższe koszty opieki żłobkowej, to będzie 837 zł od momentu zakończenia inwestycji przez 3 lata trwałości tego projektu" - wyjaśniła.

Dodała, że samorząd nie będzie musiał spełniać żadnych konkretnych wymagań. "Mamy analizę rozłożenia sieci żłobków na danym terenie, a zadaniem samorządu będzie zdiagnozowanie, czy rzeczywiście w ich gminie jest potrzeba utworzenia nowych miejsc żłobkowych" - przekazała.

"Patrząc na użłobkowienie w Polsce dążymy do osiągnięcia wskaźnika 33 procent. Będzie to wystarczające, ale nie będzie za dużo. Dzisiaj wiemy, że jest potrzeba, aby te miejsca były, duże miasta zgłaszają taką potrzebę. Widzimy w jaki sposób tworzą się miejsca w żłobkach niepublicznych przez podmioty prywatne, które również będą mogły skorzystać w drugiej kolejności z tego programu. Pierwsze samorządy, bo one dają możliwości kontynuacji i stabilizacji programu, ale jeżeli samorządy nie będą zainteresowane, to podmioty niesamorządowe będą mogły aplikować o te środki" - powiedziała.

Maląg o możliwości pracy zdalnej rodziców 

Minister odniosła się też do projektu pracy zdalnej rodziców.

"Ten temat już przyśpieszył. Wczoraj na posiedzeniu Sejmu projekt był rozpatrywany na podkomisjach i mam nadzieję, że jutro już będziemy głosować, czyli z Sejmu wyjdzie projekt zmian kodeksu pracy. Cieszy nas to, że na pewno z początkiem roku ustawa będzie już przyjęta, a wiec wejście w życie i elastyczne formy pracy będą miały na stałe swoje unormowanie w kodeksie pracy" - skomentowała. 

"Jesteśmy na etapie wdrażania dyrektywy łączenia życia zawodowego z życiem rodzinnym. Będzie dodatkowy 9 - tygodniowy niepodzielny urlop dla ojców, ale także to, że rodzice będą mogli wnioskować o pracę zdalną jeżeli opiekują się dzieckiem, a pracodawca nie będzie mógł odmówić, co pomaga łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym" - podkreśliła.

Program Stabilna Praca Silna Rodzina

Zdaniem minister aktywność zawodowa kobiet w Polsce wzrasta z roku na rok.

"Ta aktywność kobiet staje się porównywalna jest do aktywności kobiet w innych krajach Unii Europejskiej, spada bezrobocie. Ale kobiety wchodzące na rynek pracy potrzebują przygotowania i przestawienia się w ramach działalności zawodowej" - powiedziała. 

Zdaniem Maląg wprowadzony program Stabilna Praca Silna Rodzina pomaga włączać kobiety na rynek pracy.

"Jeżeli kobieta decyduje, że wraca do pracy, to ważne, aby powrót był elastyczny i łagodny, aby można było się realizować. Każdy z nas potrzebuje takiej realizacji, a praca daje też poczucie godności, stabilizacji i rozwoju" - podsumowała minister Maląg.(PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

mmi/