Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o aplikacji mObywatel, która zakłada zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym. Odnosząc się do przyjętego projektu minister w KPRM Adam Andruszkiewicz wskazał, że proponowane zapisy "zobligują podmioty państwowe i komercyjne do respektowania aplikacji mObywatel na równi z (tradycyjnym) dowodem osobistym".
W jego ocenie Polska "była w stanie odpowiedzieć na wyzwania w zakresie cyfryzacji znacznie szybciej, niż bogatsze kraje Zachodu". "Z aplikacji mObywatel dziś korzysta 6 milionów Polaków, a z Profilu Zaufanego 15 milionów. To pokazuje, że jesteśmy społeczeństwem zinformatyzowanym” - podkreślił polityk.
Wskazał również, że rozszerzenie możliwości korzystania z usług cyfrowych w urzędach jest wynikiem społecznego zapotrzebowania. „Mamy sygnały, że Polacy chcieliby korzystać i potwierdzać swój tożsamość cyfrowo we wszystkich miejscach kraju" - przekazał.
Andruszkiewicz zapytany, jakie są kolejne kroki zmierzające do rozszerzenia usług cyfrowych w Polsce powiedział, że w planach jest współpraca z samorządami.
"Chcemy by mObywatel był narzędziem dostępnym dla samorządów terytorialnych, które będą np. mogły wkładać tam np. karty mieszkańca, tak, aby każdy wychodząc z domu nie musiał pamiętać o tradycyjnym portfelu" - zaznaczył.
Autorka: Anna Nartowska (PAP)
an/