Dworczyk: po powołaniu nowych ministrów premier wyda rozporządzenie, które przyporządkuje działy konkretnym ministrom

2020-09-30 17:02 aktualizacja: 2020-10-01, 07:01
Warszawa, 30.09.2020. Nowi ministrowie: edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2L), minister rolnictwa i leśnictwa Grzegorz Puda (L) oraz minister - członek Rady Ministrów Michał Cieślak (3L) podczas konferencji prasowej dot. informacji na temat planowanych zmian w składzie Rady Ministrów w siedzibie KPRM w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 30.09.2020. Nowi ministrowie: edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2L), minister rolnictwa i leśnictwa Grzegorz Puda (L) oraz minister - członek Rady Ministrów Michał Cieślak (3L) podczas konferencji prasowej dot. informacji na temat planowanych zmian w składzie Rady Ministrów w siedzibie KPRM w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Po powołaniu nowych ministrów przez prezydenta premier wyda nowe rozporządzenie atrybucyjne, które przyporządkuje poszczególne działy administracji konkretnym ministrom - poinformował PAP szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

W wyniku rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty. W rządzie pojawiły się też nowe nazwiska, w tym wicepremier Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek i Grzegorz Puda.

W skład rządu weszło czterech wicepremierów: Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Piotr Gliński i Jarosław Gowin. W poprzednim gabinecie Morawieckiego w randze wicepremiera byli Jacek Sasin, Piotr Gliński i Jadwiga Emilewicz.

Niektóre z funkcjonujących resortów zostaną poszerzone o dodatkowe działy.

Resort rozwoju (kierowany dotychczas przez Jadwigę Emilewicz) przekształcony zostaje w ministerstwo rozwoju, pracy i technologii - jego szefem będzie Jarosław Gowin. Ministerstwo środowiska (kierowane przez Michała Wosia) i ministerstwo klimatu (kierowane przez Michała Kurtykę) zostają połączone w ministerstwo klimatu i środowiska, którym pokieruje Kurtyka.

Z kolei Piotr Gliński będzie szefował nowemu resortowi kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Swoją funkcję utrzymał Tadeusz Kościński, który zostanie szefem nowego ministerstwa finansów i funduszy. Natomiast nowym ministerstwem edukacji i nauki pokieruje Przemysław Czarnek (dotychczas resortem nauki i szkolnictwa wyższego kierował Wojciech Murdzek, a resortem edukacji narodowej - Dariusz Piontkowski). Ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi pokieruje nowy minister Grzegorz Puda, który zastąpi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

W niezmienionej formule będą funkcjonować: ministerstwo obrony narodowej, kierowane ponownie przez Mariusza Błaszczaka, ministerstwo spraw zagranicznych kierowane nadal przez Zbigniewa Raua, ministerstwo aktywów państwowych, kierowana wciąż przez wicepremiera Jacka Sasina, ministerstwo infrastruktury, kierowane ponownie przez Andrzeja Adamczyka, ministerstwo sprawiedliwości, kierowane ponownie przez Zbigniewa Ziobrę, ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji, kierowane ponownie przez Mariusza Kamińskiego, a także ministerstwo zdrowia - kierowane nadal przez Adama Niedzielskiego.

Dotychczasowe ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej będzie funkcjonować jako ministerstwo rodziny i polityki społecznej, którym nadal kierować będzie Marlena Maląg.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda "podjął decyzję, że rekonstrukcja rządu nastąpi w przyszłym tygodniu". (PAP)

autor: Mateusz Roszak

TEMATY: