Wiceministrowie rozwoju Iwona Michałek i Andrzej Gut-Mostowy podali się do dymisji

2021-08-11 10:57 aktualizacja: 2021-08-11, 13:06
Wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy oraz Iwona Michałek podali się do dymisji. Mają one związek z wyrzuceniem Jarosława Gowina z rządu. - Nie widzę możliwości pracy w Zjednoczonej Prawicy bez Jarosława Gowina. Nie zgadzam się z zarzutami rzecznika rządu, nie zgadzam się z tym, co jest przekazywane przez działaczy PiS - powiedziała Michałek na konferencji prasowej w Sejmie.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek, odpowiedzialna m.in za zagadnienia związane z rynkiem pracy, oraz szef departamentu turystyki Andrzej Gut-Mostowy podali się w środę do dymisji, co ogłosili na konferencji prasowej w Sejmie.

Iwona Michałek została powołana na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii 12 października 2020 roku. Wcześniej, od 7 stycznia 2020 r. do 8 października 2020 r., pełniła funkcję pełnomocnika rządu ds. ekonomii społecznej i solidarnej, w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W latach 2019-2020 jako sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej była również pełnomocnikiem rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły.

Andrzej Gut-Mostowy został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego 9 listopada 2020 na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki. Pełnił funkcję sekretarza stanu w resorcie rozwoju od 3 stycznia 2020 r. Współtworzył program Polski Bon Turystyczny i wiele rozwiązań zawartych m.in. w tarczy antykryzysowej i tarczy turystycznej.

Michałek i Gut-Mostowy należą do partii Porozumienie Jarosława Gowina.

Murdzek też zapowiedział rezygnację

Rezygnację z funkcji sekretarza stanu w ministerstwie edukacji i nauki zapowiedział również Wojciech Murdzek. Murdzek zapytany przez PAP, czy zamierza zrezygnować z funkcji wiceszefa resortu edukacji i nauki, odpowiedział twierdząco.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się we wtorek do prezydenta z wnioskiem o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii. W środę rano zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek poinformował, że partia, decyzją Zarządu Krajowego, opuszcza Zjednoczoną Prawicę, a parlamentarzyści Porozumienia odejdą z klubu PiS i utworzą koło parlamentarne.

W środę rano w związku z decyzją o dymisji Gowina polityk Porozumienia Marcin Ociepa poinformował, że postanowił zrezygnować z funkcji wiceszefa MON.

Do dymisji podali się także wiceministrowie pracy, rozwoju i technologii Iwona Michałek oraz Andrzej Gut-Mostowy.

W liczącym 232 posłów klubie PiS zasiadało dotąd 11 polityków Porozumienia. Oprócz Jarosława Gowina i Marcina Ociepy są to: Iwona Michałek, Antoni Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Magdalena Sroka, Michał Wypij, Stanisław Bukowiec, Mieczysław Baszko i Anna Dąbrowska-Banaszek.(PAP)

Autorka: Iwona Pałczyńska, Ewa Wesołowska