Ze względu na tak krótki czas, aby się spisać, jest dużo dzwoniących na infolinię spisu. Dlatego mogą być problemy z połączeniem. "Infolinia spisowa działa. Dzwoni na nią jednak tak dużo ludzi, że pojawia się komunikat jakby nikt nie odbierał – informowano wcześniej PAP w wydziale prasowym Głównego Urzędu Statystycznego.
GUS prosi telefonujących, którzy nie mogą się dodzwonić, aby rozłączyli się i po chwili ponownie spróbowali. Infolinia spisowa ma numer: 22 279 99 99. Internetowa aplikacja spisowa dostępna przez strony GUS działa normalnie.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy i kończy się w czwartek.
Kto podlega spisowi?
Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".
Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).
Potrzebujesz pomocy przy realizacji obowiązku spisowego? Sprawdź, gdzie w okolicy działają punkty spisowe. Czasu na udział w #SpisPowszechny zostało niewiele – tylko do 30 września, ale szansę na wypełnienie formularza spisowego masz zawsze po drodze: https://t.co/7gIheXCrzp pic.twitter.com/5XQekRkoBM
— GUS (@GUS_STAT) September 27, 2021
Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań spisowych również dostępna jest na stronie https://spis.gov.pl/ w dedykowanej zakładce.
Trzeba pamiętać, że odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.
Pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 r. (PAP)
Autorka: Natalia Kamińska
io/