O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Duda o szczycie NATO: przyszłość Ukrainy, jeżeli chodzi o jej członkostwo w Sojuszu, najbardziej żywym tematem

Zagadnienie przyszłości Ukrainy, jeżeli chodzi o jej członkostwo w NATO, było najbardziej żywym tematem pierwszego dnia szczytu NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda w środę, drugiego dnia szczytu NATO w Wilnie.

Prezydent Andrzej Duda podczas szczytu NATO w Wilnie. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Prezydent Andrzej Duda podczas szczytu NATO w Wilnie. Fot. PAP/Valdemar Doveiko

W stolicy Litwy odbędzie się w środę drugi i ostatni dzień szczytu NATO. Wśród zaplanowanych wydarzeń jest m.in. inauguracyjne spotkanie Rady NATO-Ukraina.

Więcej

Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/	DPA/Kay Nietfeld

Komunikat szczytu NATO: uznajemy, że droga Ukrainy do sojuszu nie wymaga już Planu Działań na rzecz Członkostwa

Główne tematy szczytu to: agresja Rosji na Ukrainę, perspektywy przystąpienia Kijowa do Sojuszu oraz akcesja Szwecji do NATO. W środę odbędzie się m.in. posiedzenie nowo powołanej Rady NATO-Ukraina.

Przed rozpoczęciem obrad prezydent Andrzej Duda mówił na briefingu prasowym, że stoimy dzisiaj wobec faktu rosyjskiej agresji na Ukrainie. Podkreślał, że rosyjskie zagrożenie to nie tylko słowa.

"Ono jest faktyczne. I w związku z powyższym przyjęcie jeszcze jednego, wielkiego, ogromnego państwa europejskiego - pamiętajmy o tym, że terytorialnie Ukraina jest dwa razy większa od Polski - do NATO, z tak wielkim zasobem naturalnym z jednej strony, ale z drugiej strony z dużą, wielką wręcz armią, dzisiaj ogromnie doświadczoną bojowo, z całą pewnością w przyszłości dla NATO będzie ogromnym wzmocnieniem, a tym samym także i dla nas" - podkreślił Andrzej Duda.

Dodał, że dzisiaj to my jesteśmy tą flanką NATO. "Jeżeli Ukraina, mam nadzieję zostanie przyjęta do NATO, to ta flanka przynajmniej w części znacząco rozciągnie się na wschód" - dodał prezydent. 

Przyszłość Ukrainy podczas szczytu NATO 

"Elementów, o których wczoraj dyskutowaliśmy jest dużo, to jest cały ciąg działań, które zmierzają do wzmocnienia wschodniej flanki NATO" - podkreślił prezydent.

Zastrzegł jednak, że "zagadnienie przyszłości Ukrainy, jeżeli chodzi o jej członkostwo w NATO było tematem najbardziej żywym, w sensie politycznym".

Duda wskazał, że do ostatniej chwili trwały dyskusje i ustalenia, co do ostatecznej treści deklaracji, która we wtorek została przyjęta. "Jednak ta wyraźna zapowiedź przyjęcia Ukrainy do NATO jest. Przyjęcie, że Ukraina będzie zwolniona z Membership Action Plan - to jest bardzo ważne" - podkreślił prezydent. Wskazał, że przekształcono też komisję NATO-Ukraina w radę NATO-Ukraina.

"Całe przyjęcie pomocy planu pomocy dla Ukrainy ma ogromne znaczenie" - podsumował. 

Prezydent Duda: po szczycie NATO zaproszę stałych uczestników na Radę Bezpieczeństwa Narodowego 

Prezydent Duda poinformował też, że po powrocie do Polski będzie chciał, "tak jak zazwyczaj to robiłem po szczycie NATO, zaprosić stałych uczestników na Radę Bezpieczeństwa Narodowego, po to by zrelacjonować, a także aby wysłuchać głosów, co do sytuacji".

Przypomniał, że "Rada Bezpieczeństw Narodowego - jak stanowi Konstytucja - jest ciałem doradczym prezydenta". 

"Wysłuchanie tego, co koleżanki koledzy z całego spektrum sceny politycznej w Polsce mają do powiedzenia na temat aktualnej sytuacji bezpieczeństwa Rzeczpospolitej, także w kontekście tego, co ja im przekażę ze szczytu NATO, z jego atmosfery, postanowień, rozmów kuluarowych, które tutaj są toczone, jest według mnie istotne dla budowania jedności polskiej sceny politycznej w kwestii, która dla naszych rodaków jest najważniejsza – naszego bezpieczeństwa zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego" - powiedział prezydent.

Wyraził również nadzieję, że "to posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie się jak najszybciej".

Prezydent Duda: z Rishim Sunakiem dyskutowaliśmy o wspólnych programach zbrojeniowych i członkostwie Ukrainy w NATO 

"Rozmowy z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem sprowadzają się do bieżącej współpracy między Wielką Brytanią, a Polską" - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. 

"Jesteśmy dzisiaj na szczycie NATO, więc przede wszystkim dyskutowaliśmy o wspólnych programach zbrojeniowych. 'Narew', 'Miecznik', plany na przyszłość. To były te zasadnicze kwestie, o których mówiliśmy wczoraj z panem premierem" - powiedział prezydent Duda.

Dodał, że współpraca z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem układa się bardzo dobrze. "Rozmawialiśmy oczywiście, także o kwestii przyszłego członkowska Ukrainy w NATO i o tym, w jaki sposób wspomagamy Ukrainę" - zaznaczył prezydent.

Więcej

Ołena Zełenska, Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Zełenski: przywieziemy ze szczytu NATO do kraju nowe instrumenty obrony

Podkreślił też, że zarówno Brytyjczycy, jak i Polacy przekazali do tej pory na Ukrainę po Stanach Zjednoczonych najwięcej sprzętu. "Ta pomoc z naszej strony jest największa, więc także i o tych kwestiach rozmawialiśmy" - mówił prezydent.

Zaznaczył jednocześnie, że podczas szczytu NATO poruszane będą kwestie m.in. bezpieczeństwa, przyszłości Ukrainy, czy zagrożeń. "Jednym z hipotetycznych zagrożeń w tej chwili jest także potencjalna obecność najemników z grupy Wagnera na Białorusi, którzy kto wie, być może mają służyć temu by stwarzać kolejne zagrożenie dla Ukrainy od północy" - stwierdził Duda. (PAP)

Autorki: Agata Zbieg, Aleksandra Rebelińska, Aleksandra Kuźniar, Daria Kania

mmi/

Zobacz także

  • Prezydent Andrzej Duda Fot. PAP/Albert Zawada

    Prezydent: od rana mamy do czynienia z "festiwalem prowokacji chamstwem"

  • Prezydent Słowacji Peter Pellegrini. Fot. PAP/Marcin Obara

    Prezydent Słowacji: Grupa Wyszehradzka to dobry projekt, który ma swoją perspektywę

  • Andrzej Duda. Fot. PAP/Albert Zawada

    Prezydent: tematem rozmów z włoskimi władzami m.in. sytuacja międzynarodowa i wydatki na obronność

  • rezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Ograniczenie prawa do azylu. Jest decyzja prezydenta

Serwisy ogólnodostępne PAP