O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Pełczyńska-Nałęcz: bezpieczeństwo i wsparcie konkurencyjności MŚP wśród priorytetów resortu

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła w piątek priorytety resortu podczas trwającej już polskiej prezydencji w Radzie UE. Wśród nich wskazała m.in. bezpieczeństwo i wsparcie konkurencyjności małych i średnich firm.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Fot. Paweł Supernak
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Fot. Paweł Supernak

„Dzisiaj i w ciągu najbliższych miesięcy stajemy się współarchitektem nowego modelu budowania funduszy europejskich. I idziemy do tych rozmów z czterema jasnymi priorytetami” – powiedziała w piątek podczas konferencji prasowej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Minister przedstawiła na konferencji priorytety resortu podczas polskiej prezydencji w Radzie UE.

Jako pierwszy priorytet szefowa MFiPR wymieniła „utrzymanie równego rozwoju w Unii Europejskiej, a to znaczy – podmiotowej roli samorządów”. Podkreśliła, że „Polska ma tutaj jednoznaczne, uargumentowana naszym własnym przykładem stanowisko”.

„Po drugie – fundusze; i rozumiemy to – muszą zostać powiązane z kluczowymi dla UE reformami, ale ostateczna decyzja co do charakteru tych reform musi pozostać w krajach członkowskich” – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że "ważnym priorytetem przyszłej architektury funduszy muszą być bezpieczeństwo i inwestycje w związane z granicą, granicą z bardzo trudnymi sąsiadami".

Więcej

Panorama Warszawy. Fot. PAP/Rafał Guz

Hiszpanie o polskiej prezydencji. "Lider gospodarczy w pogrążonej w stagnacji Europie"

Minister podkreśliła, że „granica Polski jest granicą Unii Europejskiej”, więc inwestycje w bezpieczeństwo polskiej granicy „są inwestycjami w bezpieczeństwo Unii Europejskiej”.

„Wreszcie bardzo ważne jest asertywne wsparcie europejskiej produkcji i europejskiej konkurencji. To jest kierunek, który jest konieczny i potrzebny, ale to wsparcie musi brać pod uwagę nie tylko duże korporacje i ich konkurencyjność na globalnych rynkach, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa, które stanowią DNA polskiej gospodarki” – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Minister przypomniała, że 9 stycznia w Gdańsku odbędzie się spotkanie Rady Ministrów z Kolegium Komisarzy UE. Po nim - jak podano - MFiPR planuje wraz z wiceprzewodniczącym KE, komisarzem ds. spójności i reform Raffaelem Fitto "małą podróż po Polsce". Na trasie znajdą się m.in. Puławski Park Naukowo-Technologiczny oraz Lublin.

"Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach polskiej prezydencji zorganizuje 10 wydarzeń" - powiedział wiceminister resortu Jan Szyszko podczas konferencji. Siedem z nich będzie miało charakter ekspercki, a trzy - polityczny.

Zapowiedział, że pierwszym wydarzeniem będzie międzynarodowa konferencja "Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?", która odbędzie się w Krakowie w dniach 30-31 stycznia br. "Spodziewamy się kilkuset gości, w tym najważniejszych decydentów w zakresie polityki inwestycyjnej Unii Europejskiej" - podał Szyszko. Dodał, że MFiPR chce wtedy przedstawić "konkretne pomysły" na politykę inwestycyjną oraz polski model inwestowania w fundusze europejskie, który ma "zainspirować" europejskich partnerów.

Więcej

Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara

Dziś inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE

Jak zapowiedział wiceminister, inne ważne wydarzenie z perspektywy MFiPR to posiedzenie Rady ds. Ogólnych w formacie spójnościowym 28 marca br. w Brukseli. "Ministerstwo funduszy i polski rząd przyjmie podczas spotkania rolę koordynatora dyskusji" - powiedział Szyszko.

Polska 1 stycznia 2025 r. po raz drugi objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. Z tej okazji w piątek o godzinie 20 odbędzie się gala otwarcia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Po raz pierwszy nasz kraj sprawował prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie 2011 r. (PAP)

ms/ mbl/ pad/ kp/

Zobacz także

  • Dariusz Klimczak Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Minister infrastruktury: rozmawiamy o kolei dużych prędkości do Berlina i Pragi

  • Flagi Unii Europejskiej Fot. PAP/Jacek Praszkiewicz

    Budżet unijny po nowemu. Plan dla każdego kraju

  • Przechodnie. Fot. PAP/Albert Zawada

    Co drugi Polak nie wie o prezydencji w Radzie UE. Badanie CBOS

  • Flaga Kanady (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

    Padają pytania, czy Kanada mogłaby dołączyć do Unii Europejskiej

Serwisy ogólnodostępne PAP