"Płk Sienkiewicz, podając powody likwidacji PAP 'w związku z wstrzymaniem finansowania' z 3 mld zapisanych w ustawie okołobudżetowej, nie tylko złamał prawo, ale i nie zdawał sobie pewnie sprawy z tego, że PAP nie był i nie jest finansowany z tych pieniędzy. Jest spółką w 90 proc. samofinansującą się i otrzymującą także dotacje z budżetu MKiDN. Pieniądze na to są zapisane w budżecie resortu i znalazły się w budżecie przygotowanym przez nas rząd" - napisał Piotr Gliński (PiS) na platformie X (dawniej Twitter).
Płk Sienkiewicz, podając powody likwidacji PAP "w związku z wstrzymaniem finansowania" z 3 mld zapisanych w ustawie okołobudżetowej, nie tylko złamał prawo, ale i nie zdawał sobie pewnie sprawy z tego, że PAP nie był i nie jest finansowany z tych pieniędzy. 1/2
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) December 28, 2023
Jest spółką w 90 proc. samofinansującą się i otrzymującą także dotacje z budżetu MKiDN. Pieniądze na to są zapisane w budżecie resortu i znalazły się w budżecie przygotowanym przez nas rząd. 2/2
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) December 28, 2023
Szef KRRiT: PAP SA nie jest finansowany z abonamentu RTV, tylko zarabia komercyjnie
PAP SA nie jest finansowany z abonamentu RTV, tylko zarabia komercyjnie (...), a dotacja celowa na realizację misji publicznej wynosi niecałe 20 proc. - napisał szef KRRiT Maciej Świrski w mediach społecznościowych.
"Dla ustalenia uwagi: PAP SA nie jest finansowany z abonamentu RTV tylko zarabia komercyjnie (przychody wynoszą około 100 mln zł) a dotacja celowa na realizację misji publicznej wynosi niecałe 20 proc. Gdyby uzasadnienie decyzji ministra Sienkiewicza opierało się na prawdzie (że rzekomo z powodu veto Pana Prezydenta w sprawie ustawy okołobudżetowej postawił w stan likwidacji postawił TVP SA, PR SA oraz PAP SA) to znaczyłoby, że PAP SA, tak jak pozostałe jest finansowany z abonamentu RTV. A nie jest. Wszystko to są kłamstwa dla uzasadnienia bezprawnej decyzji" - napisał szef KRRiT Maciej Świrski na platformie X (dawniej Twitter).
Według legalnego Zarządu PAP, zasoby finansowe PAP i struktura przychodów i kosztów pozwalają PAP działać bez dotacji celowej przez rok. Jaką zatem wartość ma uzasadnienie Sienkiewicza? https://t.co/rq3jozbrQl
— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) December 28, 2023
W sobotę prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024.; w uzasadnieniu prezydent wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na "nielegalnie przejęte media publiczne".
Minister kultury postawił w stan likwidacji TVP, PR i PAP
W środowym komunikacie ministra kultury przekazanym na platformie X (dawniej Twitter) napisano: "w związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania".
"Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela" – podkreślono w informacji, podpisanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
jos/