Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła w piątek wytyczne dla szpitali i lekarzy, które są wykładnią obowiązującego prawa dotyczącego przerwania ciąży. Podkreśliła, że do procedury przerwania ciąży wystarcza jedno orzeczenie lekarza stwierdzające istnienie przesłanki zagrożenia zdrowia kobiety, w tym na przykład zaświadczenie lekarza psychiatry. Dodała, że zasada ta nie jest obecnie przestrzegana.
Prezes PTGiP wyraził zadowolenie, że temat stosowania przepisów dotyczących procedury aborcji został dostrzeżony przez rządzących. "Idziemy we właściwym kierunku, normalizując sytuację, która jest dużym problemem dla kobiet, ale także i dla lekarzy położników, ginekologów" - powiedział.
Prof. Sieroszewski uważa, że wytyczne są potrzebne ze względu na zawieszenie w wyniku wyroku TK stosowania przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży ze względu na wady płodu.
"Kobiety w ciąży patologicznej, z płodem z wadą letalną, są grupą, która obecnie najbardziej wymaga pomocy, u której najczęściej występują zaburzenia psychiczne związane ze stanami depresyjnymi, lękowymi. Widzimy to jako położnicy" - powiedział.
Zaznaczył, że możliwość przerwania ciąży w sytuacji ciężkiego uszkodzenia płodu jest kwestią medyczną, a nie światopoglądową. Tymczasem - jak podkreślił - za przerwanie ciąży niezgodnie z ustawą grozi do ośmiu lat więzienia.
Podkreślił, że stan, w którym ciąża rozwija się patologicznie i płód nie ma szans przeżycia, jest gigantycznym obciążeniem psychicznym dla kobiety ciężarnej, która oczekuje porodu zdrowego, ślicznego dziecka, a staje się - mówiąc brutalnie - chodzącą trumną.
Wytyczne w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży skierowane są do dyrektorów szpitali, ordynatorów i kierowników oddziałów. Podkreślono w nich, że zagrożenie życia lub zdrowia kobiety to dwie niezależne przesłanki i wystąpienie tylko jednej z nich jest wystarczające do przeprowadzenia terminacji ciąży, a katalog wskazań do aborcji w tej przesłance nie jest zamknięty. Ponadto przepisy posługują się ogólną kategorią zdrowia i w żaden sposób nie determinują, jakiego obszaru ma dotyczyć to zagrożenie zdrowia. Może być ono zarówno fizyczne, jak i psychiczne. (PAP)
kno/ jann/ mhr/ kdw/ know