O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników o aborcji: normalizujemy sytuację

Idziemy we właściwym kierunku, normalizując sytuację, która jest dużym problemem dla kobiet, położników i ginekologów - powiedział PAP prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) prof. Piotr Sieroszewski odnosząc się do wytycznych dla szpitali dotyczących aborcji.

Gabinet ginekologiczny Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
Gabinet ginekologiczny Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła w piątek wytyczne dla szpitali i lekarzy, które są wykładnią obowiązującego prawa dotyczącego przerwania ciąży. Podkreśliła, że do procedury przerwania ciąży wystarcza jedno orzeczenie lekarza stwierdzające istnienie przesłanki zagrożenia zdrowia kobiety, w tym na przykład zaświadczenie lekarza psychiatry. Dodała, że zasada ta nie jest obecnie przestrzegana.

Więcej

Adam Bodnar, Donald Tusk, Izabela Leszczyna Fot. PAP/Paweł Supernak

"Skoro nie możemy zmienić prawa, zmieniamy realia". Premier o dostępie do legalnej aborcji

Prezes PTGiP wyraził zadowolenie, że temat stosowania przepisów dotyczących procedury aborcji został dostrzeżony przez rządzących. "Idziemy we właściwym kierunku, normalizując sytuację, która jest dużym problemem dla kobiet, ale także i dla lekarzy położników, ginekologów" - powiedział.

Prof. Sieroszewski uważa, że wytyczne są potrzebne ze względu na zawieszenie w wyniku wyroku TK stosowania przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży ze względu na wady płodu.

"Kobiety w ciąży patologicznej, z płodem z wadą letalną, są grupą, która obecnie najbardziej wymaga pomocy, u której najczęściej występują zaburzenia psychiczne związane ze stanami depresyjnymi, lękowymi. Widzimy to jako położnicy" - powiedział.

Zaznaczył, że możliwość przerwania ciąży w sytuacji ciężkiego uszkodzenia płodu jest kwestią medyczną, a nie światopoglądową. Tymczasem - jak podkreślił - za przerwanie ciąży niezgodnie z ustawą grozi do ośmiu lat więzienia.

Podkreślił, że stan, w którym ciąża rozwija się patologicznie i płód nie ma szans przeżycia, jest gigantycznym obciążeniem psychicznym dla kobiety ciężarnej, która oczekuje porodu zdrowego, ślicznego dziecka, a staje się - mówiąc brutalnie - chodzącą trumną.

Wytyczne w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży skierowane są do dyrektorów szpitali, ordynatorów i kierowników oddziałów. Podkreślono w nich, że zagrożenie życia lub zdrowia kobiety to dwie niezależne przesłanki i wystąpienie tylko jednej z nich jest wystarczające do przeprowadzenia terminacji ciąży, a katalog wskazań do aborcji w tej przesłance nie jest zamknięty. Ponadto przepisy posługują się ogólną kategorią zdrowia i w żaden sposób nie determinują, jakiego obszaru ma dotyczyć to zagrożenie zdrowia. Może być ono zarówno fizyczne, jak i psychiczne. (PAP)

kno/ jann/ mhr/ kdw/ know

Zobacz także

  •  Kandydat Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski , fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Rafał Trzaskowski: jakość mamy najlepszą, ale produkcja w Polsce nie jest tak opłacalna, jak mogłaby być

  • Leo Varadkar. Fot. PAP/Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Były premier Irlandii: nasze społeczeństwo wyprzedzało polityków w gotowości do liberalizacji aborcji

  • Gabinet ginekologiczny Fot. PAP/Jacek Turczyk

    Leszczyna: kobieta do 12. tygodnia ciąży powinna móc zgodnie z prawem ją przerwać

  •  Europoseł KO Marcin Kierwiński udziela wypowiedzi mediom w siedzibie PE w Strasburgu, fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    Kierwiński o depenalizacji pomocy w aborcji: te tematy powrócą i powrócą skutecznie

Serwisy ogólnodostępne PAP