Pavel oznajmił też, że Chiny powinny wykorzystać swoją pozycję do promowania współpracy międzynarodowej, a od Pekinu oczekuje nie tylko stawania po stronie pokoju, ale również tego, by nie wspierał brutalnej kampanii Rosji oraz powstrzymał się od prowokacyjnych kroków w Cieśninie Tajwańskiej.
Prezydent ocenił, nie jest zaskoczeniem, iż takie kraje jak Korea Północna, Iran, Niger czy Wenezuela są zaliczane do najbliższych sojuszników Rosji, ponieważ agresja Moskwy jest dla niektórych z nich inspiracją.
Na konferencji Forum2000 wystąpiła też była prezydentka Tajwanu Tsai Ing-wen, z którą krótko rozmawiał Pavel. Republika Czeska nie ma oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale Praga wspiera politycznie wyspę w obliczu militarnych gróźb ze strony kontynentalnych Chin. W Tajpej były delegacje obu izba czeskiego parlamentu, a na ich czele stali szefowie Izby Poselskiej i Senatu.
Tsai Ing-wen jeszcze pełniąc swój urząd, zadzwoniła do Pavla zaraz po jego zwycięstwie w wyborach prezydenckich, co wywołało protest ambasady Chin w Pradze. Występując w poniedziałek na konferencji Forum2000 była prezydentka wspomniała o rozpoczętych przez ChRL kolejnych ćwiczeniach wojskowych w Cieśninie Tajwańskiej.
Oceniła, że ChRL nasila trwająca od pół wieku presję na wyspę, ponieważ Tajwan staje się integralną częścią społeczności międzynarodowej. Kraje demokratyczne i ich przywódcy pokazują, że chcą współpracować z Tajpej i deklarują chęć złożenia wizyty na Tajwanie.
Tsai Ing-wen podziękowała czeskim politykom za wsparcie i odwiedziny. Zadeklarowała dalszą pomoc dla walczącej Ukrainy i przypomniała, że jej kraj przystąpił do kampanii sankcji gospodarczych wymierzonych w Moskwę.
Coroczne konferencje Forum2000, zapoczątkowane przez byłego prezydenta Czech Vaclava Havla, gromadzą przywódców i myślicieli z całego świata, by mogli bezpośrednio rozmawiać na temat stanu demokracji, praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego.
Z Pragi Piotr Górecki
grg/