O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rosyjskie fabryki broni pracują na pełnej mocy. Niepokojące dane

Rosja produkuje pociski artyleryjskie około trzy razy szybciej niż zachodni sojusznicy Ukrainy i za około jedną czwartą ich kosztów - podała w niedzielę stacja Sky News, przywołując udostępnioną jej analizę firmy konsultingowej Bain & Company.

Koszt produkcji w Rosji pojedynczego pocisku 152 mm, którego używają siły zbrojne tego kraju, to ok. 1000 dolarów. Fot. PAP/EPA/	LEWIS JOLY / POOL (zdjęcie ilustracyjne)
Koszt produkcji w Rosji pojedynczego pocisku 152 mm, którego używają siły zbrojne tego kraju, to ok. 1000 dolarów. Fot. PAP/EPA/ LEWIS JOLY / POOL (zdjęcie ilustracyjne)

Według Bain & Company, która opiera się na publicznie dostępnych danych, przewiduje się, że rosyjskie fabryki wyprodukują lub odnowią w tym roku ok. 4,5 mln pocisków artyleryjskich, podczas gdy europejscy członkowie NATO i USA wyprodukują łącznie ok. 1,3 mln pocisków.

Więcej

Ukraina: 12 ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na hipermarket w Charkowie. fot. EPA/SERGEY KOZLOV/PAP/EPA.

14 ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na hipermarket w Charkowie

Jeśli chodzi o koszty, stwierdzono, że średni koszt produkcji pocisku 155 mm - typu produkowanego przez kraje NATO - wynosił ok. 4 tys. dolarów za sztukę, choć różnił się znacznie w zależności od kraju. Tymczasem koszt produkcji w Rosji pojedynczego pocisku 152 mm, którego używają siły zbrojne tego kraju, to ok. 1000 dolarów.

"Bitwa ogniowa"

Jak zauważa Sky News, dane te podkreślają główne wyzwanie stojące przed ukraińskimi siłami zbrojnymi, które odpierając rosyjską inwazję, polegają na dostawach amunicji ze Stanów Zjednoczonych i Europy, a amunicja artyleryjska to tylko jeden z wielu niedoborów, z jakimi boryka się Ukraina.

Więcej

Fińska armia: fińska doktryna zakłada wciągnięcie wroga w głąb kraju, a nie fortyfikowanie granicy. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Finlandia nie planuje budowy umocnień na granicy. Wojskowi mają inny plan

Dodaje, że wojna od samego początku określana jest mianem "bitwy ogniowej" ze względu na liczbę użytych pocisków artyleryjskich. Skłoniło to USA, Wielką Brytanię i innych europejskich sojuszników Ukrainy do zwiększenia produkcji w swoich fabrykach, ale pomimo że ich łączna siła gospodarcza znacznie przewyższa siłę rosyjskiej gospodarki, to pod względem możliwości wytwarzania pocisków artyleryjskich Zachód nadal pozostaje w tyle. (PAP)

gn/

Zobacz także

  • Broń Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Zbroimy się na potęgę

  • Bojowy wóz piechoty WP BWP-1. Fot. PAP/	Marcin Bielecki
    Specjalnie dla PAP

    Co Polacy sądzą o działaniach rządu na rzecz unowocześnienia wojska? Jest nowy sondaż

  • Czołg przed siedzibą Rheinmetall Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Niemieckie media: branża zbrojeniowa kwitnie

  • Minister finansów Andrzej Domański. Fot. PAP/	Wiktor Dąbkowski

    Andrzej Domański: szybkie wzmocnienie europejskiego przemysłu obronnego jest konieczne

Serwisy ogólnodostępne PAP