O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

RPP podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Podczas zakończonego w środę posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie – poinformował bank centralny.

Adam Glapiński (10.11.2022r.), fot. PAP/Paweł Supernak
Adam Glapiński (10.11.2022r.), fot. PAP/Paweł Supernak

W środę zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP zdecydowała się na pozostawienie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie.

Więcej

Szef rządu o CPK: w czerwcu pełna prezentacja. Fot. mat. pras.

Decyzja w sprawie CPK. Premier wskazał termin

Główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli wynosi nadal 5,85 proc.

Ostatni raz RPP zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 0,25 pkt. proc. 

Presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie

W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej inflacji. W efekcie w II kw. 2024 r. roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP (2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości +/- 1 pkt proc. - PAP)” – wskazano w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu RPP.

W opinii RPP również inflacja bazowa – po wyłączeniu cen energii i żywności – będzie się utrzymywać na poziomie niższym niż w poprzednich kwartałach, ale nadal pozostanie wyższa od głównego wskaźnika inflacji.

W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, związaną m.in. z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, w tym na oczekiwania inflacyjne, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacją na rynku pracy. W przypadku podniesienia cen energii w II połowie 2024 r. inflacja wzrośnie. Jednocześnie w średnim okresie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym” – poinformowano w komunikacie RPP. (PAP)

autor: Marek Siudaj

gn/nl

Zobacz także

  • Pieniądze w portfelu Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych

  • Banknoty. Fot. PAP/	Marcin Bielecki

    RPP: w najbliższych kwartałach inflacja wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP 

  • Prezes NBP Adam Glapiński. Fot. PAP/	Radek Pietruszka

    Co dalej z inflacją w Polsce?

  • Banknoty. Fot. PAP/	Marcin Bielecki

    Stopy procentowe w Polsce spadną później niż w innych krajach Europy. Kiedy będą pierwsze obniżki? 

Serwisy ogólnodostępne PAP