W miniony poniedziałek prezydenci Polski i Finlandii: Andrzej Duda i Sauli Niinistö rozmawiali w Warszawie o bezpieczeństwie w regionie, presji migracyjnej oraz dalszym wsparciu dla walczącej z Rosją Ukrainy.
Jak poinformował we wtorek w TVP Info szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w trakcie rozmów padła prośba i wniosek strony fińskiej o skierowanie polskiej misji doradczej do Finlandii w związku z nasileniem ataku hybrydowego na fińską granicę.
Siewiera poinformował, że we wtorek BBN potwierdziło realizację misji i decyzję o skierowaniu specjalistów, którzy brali udział w przygotowaniu bariery oraz przygotowaniu całej operacji ochrony polskiej granicy od 2021 r.
"Celem misji jest przekazanie doświadczeń, które Polska w tym czasie zdobyła. To bogaty wachlarz, bo przypomnijmy mieliśmy całe spektrum zagrożeń w sferze informacyjnej, w sferze walki kognitywnej, również kwestie narracyjne, ale również kwestie związane ze stosowaniem prawa międzynarodowego, z pewną asertywnością służb w trakcie realizacji zadań służbowych na granicy, a także realizacją już typowo operacyjnych zadań związanych z reagowaniem np. na naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez śmigłowce" - mówił szef BBN.
Dodał, że wszystkie te incydenty były źródłem wiedzy, którą Polska może podzielić się z sojusznikami. "Tak jak wtedy, gdy my przygotowywaliśmy polską granicę w 2021 roku i Wielka Brytania skierowała tutaj swoje wojska inżynieryjne, i swoich doradców, tak i my nowemu sojusznikowi w ramach struktur NATO chcemy przekazać pomoc i nasze doświadczenie" - zaznaczył Siewiera.
Zwrócił uwagę, że chodzi też o doświadczenia w kwestii "walki w sferze kognitywnej, zaangażowania ruchów obywatelskich, organizacji pozarządowych, różnych aktorów na arenie publicznej, którzy biorą udział w dyskusji o sposobie reagowania państwa w obliczu wymuszonej migracji".
Decyzję o zamknięciu kolejnych przejść granicznych między Finlandią a Federacją Rosyjską szef BBN nazwał koniecznością. Dodał, że w czasie, gdy strona fińska "notuje niespotykany wzrost prób nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów posiadających wizy wystawione w Federacji Rosyjskiej", Polska zauważa "wyraźny spadek liczby ataków, czy prób nielegalnego przekroczenia" polskiej granicy.
Według szefa BBN, "dobrze, że w aktualnej debacie politycznej również narracja być może przyszłego rządu, większości parlamentarnej dotyczącej utrzymania operacyjności bariery na granicy wschodniej zostaje utrzymana". "To właściwy kierunek. Pan prezydent z satysfakcją przygląda się podtrzymaniu dobrych decyzji o utworzeniu tej bariery" - podkreślił Siewiera.
We wtorek fiński rząd zdecydował o zamknięciu całej granicy z Rosją. Zgodnie z tą decyzją emigranci napływający w stronę Finlandii przez Rosję nie będą mogli przekroczyć jej wschodniej granicy i tam składać podań o azyl. Przez granicę fińsko-rosyjską dopuszczalny będzie tylko przewóz towarów. Decyzję tę podjęto w związku z napływem migrantów z krajów trzecich i w odpowiedzi na "zorganizowane działanie państwa rosyjskiego zmierzające do wywarcia wpływu” – podkreślał premier Finlandii Petteri Orpo na konferencji w Helsinkach.
Jesienią tego roku do Finlandii przez wschodnią granicę dotarło blisko 1000 osób z krajów trzecich bez odpowiednich dokumentów, w tym przemieszczając się na ostatnim odcinku w strefie przygranicznej na rowerach czy hulajnogach.
Cztery główne przejścia graniczne w Karelii, w których koncentruje się ruch z Petersburga czy Moskwy, zostały zamknięte w połowie listopada na trzy miesiące. Kolejne północne punkty kontroli granicznej zostały zamknięte kilka dni później na okres do 23.12.br.(PAP)
autor: Marcin Chomiuk
sma/