O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody

Kilkudziesięciu Ocalałych przybędzie na uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w Miejscu Pamięci 27 stycznia przyszłego roku – dowiedziała się PAP od rzecznika Muzeum Auschwitz Bartosza Bartyzela.

Byli więźniowie obozu składają wieniec przed Ścianą Śmierci w Auschwitz-Birkenau, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Byli więźniowie obozu składają wieniec przed Ścianą Śmierci w Auschwitz-Birkenau, fot. PAP/Andrzej Grygiel

„Spodziewamy się, że na uroczystości przybędzie kilkudziesięciu Ocalałych. Przyjadą z całego świata” – poinformował Bartyzel.

Dyrektor muzeum Piotr Cywiński już dwa miesiące temu podkreślał, że organizatorom zależy, by możliwie jak najliczniejsze grono byłych więźniów uczestniczyło w uroczystościach. Dlatego mogą oni liczyć na wsparcie. W Polsce wspiera ich muzeum. Powstała też grupa darczyńców, którzy zbierają pieniądze na organizację dalszych podróży. Cywiński zaapelował też do ambasadorów, by – o ile to możliwe – Ocalali mogli korzystać z przelotów delegacji państwowych.

Ceremonia rocznicowa zgromadzi delegacje wielu państw. W tej chwili nie można jednak jeszcze określić ich liczby ani tym bardziej składu. Informacje o styczniowym wydarzeniu muzeum przekazało ambasadorom krajów UE oraz państwom, które wykazały zainteresowanie zachowaniem autentyzmu Auschwitz poprzez wsparcie Fundacji Auschwitz-Birkenau. Nieobecna będzie Rosja z uwagi na jej agresję na Ukrainę.

Główna ceremonia odbędzie się późnym popołudniem 27 stycznia przyszłego roku w specjalnym namiocie, który stanie nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Muzeum szacuje, że na miejscu weźmie w niej udział około 3 tysięcy osób.

Jednym z symboli obchodów będzie wagon towarowy, taki jak te, którymi Niemcy deportowali Żydów do obozów zagłady. Od 2009 roku stoi on na środku rampy w byłym obozie Birkenau, w miejscu, w którym lekarze SS przeprowadzali selekcje deportowanych Żydów, kierując większość z nich na śmierć w komorach gazowych. Wagon zostanie przesunięty do wewnątrz głównego namiotu.

Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze 60. armii I frontu ukraińskiego.

27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.(PAP)

szf/ bar/ sma/

Zobacz także

  • Teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w Brzezince Fot. PAP/Leszek Szymański

    "Nauki płynące z Auschwitz są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek". Niemiecka prasa o rocznicy wyzwolenia

  • Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. Fot. PAP/	Łukasz Gągulski

    Dyrektor Muzeum Auschwitz do ocalałych: nasza pamięć jest owocem waszych przeżyć

  • Teren byłego niemieckiego obozu nazistowskiego Auschwitz w Oświęcimiu. Fot. PAP/	Leszek Szymański

    Ambasador Niemiec w Polsce: rocznica wyzwolenia Auschwitz to ważne wydarzenie dla naszej kultury pamięci  [NASZE WIDEO]

  •  Król Wielkiej Brytanii Karol III. Fot. PAP/Leszek Szymański

    "Jest to nie do wyobrażenia". Król Karol III w Auschwitz. Wpatrywał się w gablotę rzeczy należących do dzieci

Serwisy ogólnodostępne PAP