"Decyzja Gruzińskiego Marzenia o zawieszeniu rozmów o członkostwie w UE jest zdradą gruzińskiej konstytucji. Potępiamy użycie siły przeciw demonstrującym, którzy egzekwują swoje prawo do protestu i zawieszamy naszą umowę o partnerstwie strategicznym z Gruzją" - napisał rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller we wpisie opublikowanym w serwisie X.
Georgian Dream’s decision to suspend EU accession is a betrayal of the Georgian constitution. We condemn excessive force used against Georgians exercising their freedom to protest and have suspended our Strategic Partnership with Georgia.
— Matthew Miller (@StateDeptSpox) November 30, 2024
Gruzińskie media informowały, że wpis rzecznika wkrótce zniknął, ale po chwili został z powrotem zamieszczony. Jednocześnie oficjalne oświadczenie amerykańskiego Departamentu Stanu widnieje nieprzerwanie na stronie resortu.
W dokumencie Departament Stanu napisał, że władze w Tbilisi poprzez zawieszenie rozmów o członkostwie w UE odrzuciły możliwość zbliżenia się do Europy i sprawiły, że Gruzja jest bardziej narażona na działania Rosji. Ponadto zaznaczył, że Gruzińskie Marzenie złamało ustalenia zawarte w umowie o partnerstwie strategicznym.
Departament Stanu przekazał również, że zdecydowana większość Gruzinów popiera europejską integracje i zaapelował do gruzińskiego rządu, aby powrócił na europejsko-atlantycką drogę.
Umowa o partnerstwie strategicznym została podpisana 9 stycznia 2009 roku i była widziana jako kolejny krok Tbilisi w stronę Zachodu.
Struktury siłowe zaczęły rozpędzać protest w centrum Tbilisi
Struktury siłowe nocą z soboty na niedzielę zaczęły rozpędzać protest w centrum Tbilisi. Przeciwko uczestnikom demonstracji wykorzystywane są armatki wodne, gaz pieprzowy i granaty hukowe.
Po północy czasu miejscowego policja rozpoczęła pacyfikację protestu w centrum Tbilisi, na jednej z ulic biegnących równolegle do centralnej alei Rustawelego, przy tylnym wejściu do parlamentu.
Morze ludzi stoi przed izbą i nie rusza się z miejsca. Słychać huk i widać kłęby dymu.
Niektórzy protestujący rzucają petardami w policjantów, którzy stoją w szyku bojowym z tarczami na przodzie.
Uliczki biegnące z boku parlamentu są zablokowane przez policję, demonstrujący przed izbą są w potrzasku. Ludzie protestują przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów o wstąpieniu kraju do UE.
Od czwartku w Gruzji trwają masowe demonstracji przeciwko rządowi, który ogłosił zawieszenie do 2028 roku rozmów o wstąpieniu kraju do UE.
Z Tbilisi Marta Zabłocka (PAP)
mzb/ ndz/ mal/awm/ mal/gn/