O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W ogrodzie botanicznym w Łodzi kwitnie ponad 50 tys. tulipanów 35 odmian

Botanik Ogrodu Botanicznego w Łodzi zaprasza na zwiedzanie kolorowej kolekcji 52 tys. tulipanów 35 odmian. W niedzielę można wziąć udział w spacerze pod hasłem "Zdążyć przed liśćmi, czyli życie geofitów".

Ogród botaniczny w Łodzi. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Ogród botaniczny w Łodzi. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Ponad 50 tys. tulipanów można oglądać na specjalnie przygotowanej rabacie w centralnej części ogrodu nad największym stawem.

W tym roku pierwsze tulipany zakwitły w pierwszej dekadzie kwietnia, a obecnie praktycznie wszystkie odmiany tulipanów są w pełni kwitnienia.

"To najlepszy moment na spacer w botaniku, bo nie wiadomo, jak długo będą jeszcze kwitły" – zachęca botanik na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, gdzie można też na bieżąco śledzić stopień rozkwitu kolekcji.

Podziwiać można m.in. tzw. mieszańce Darwina wyróżniające się wzrostem nawet do 60-70 cm i mocnymi łodygami. Tworzą one duże, pojedyncze, kształtne kwiaty o jajowatych i lekko błyszczących płatkach, w wielu pięknych, wyrazistych kolorach. W kolekcji rozkwitają także takie odmiany, jak popularny czerwony apeldoorn i pokrewny mu żółty golden apeldoorn, apeldoorn's elite w ciepłych odcieniach czerwieni, oranżu i żółci, kremowy ivory floradale, różowy pink impression", łososiowy salmon van eijk, koralowej barwy lalibela i novi sun o gigantycznych złocistożółtych kwiatach czy oryginalny hakuun o rzadkim dla tulipanów śnieżnobiałym kolorze.

Według pracowników ogrodu botanicznego na uwagę zasługuje także odmiana silverstream o kwiatach zmieniających kolor podczas kwitnienia. Płatki zabarwione na jasnożółty kolor są uzupełnione atrakcyjną czerwienią w postaci nieregularnych pociągnięć. W trakcie kwitnienia jedne kwiaty są całe żółte, inne pokryte wzorem, a kolejne nasycone czerwienią. Dwie odmiany zostaną w tym roku zaprezentowane w kolekcji po raz pierwszy. To white prince o białych, pachnących kwiatach o eliptycznym kształcie oraz amberglow o ciemnoczerwonych kwiatach z łagodną żółtą podstawą.

W kwietniu ogród botaniczny jest otwarty przez siedem dni w tygodniu w godz. 9.00-19.00.

Dodatkowo w tę niedzielę można wziąć udział w spacerze, podczas którego prezentowane będą geofity, czyli rośliny, które najpierw zakwitają, a dopiero potem rozwijają liście. Eksperci opowiedzą, dlaczego te organizmy tak się zachowują. Start spaceru "Zdążyć przed liśćmi, czyli życie geofitów" o godz. 11.00. Zbiórka przy kasie ogrodu botanicznego od strony ul. Retkińskiej 41. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

ep/

Zobacz także

  • W ogrodzie można zobaczyć m.in. patronkę UMCS – Marię Curie-Skłodowską Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Magiczny spacer w lubelskim Ogrodzie Botanicznym. Ruszyło "Laboratorium Światła" [NASZE WIDEO]

  • Arboretum Wojsławice. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    W Arboretum w Wojsławicach dobiega końca sezon na liliowce [NASZE WIDEO]

  • Alternanthera bettzickiana Fot. PAP/Mateusz Rekłajtis

    Nowa odmiana rośliny ozdobnej w Ogrodzie Botanicznym UW [NASZE WIDEO]

  • Rododendrony kwitnące w Arboretum Wojsławice Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Niemczy. Fot.  PAP/Maciej Kulczyński

    Dolnośląskie. Ostatnia szansa na podziwianie różaneczników w arboretum [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP