W RCB międzyresortowe spotkanie ws. zagrożenia pryszczycą
W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbywa się w poniedziałek międzyresortowe spotkanie ws. zmniejszenia zagrożenia epidemią pryszczycy - poinformował PAP wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz.

Jak przekazał wiceminister Leśniakiewicz, spotkanie w RCB odbywa się pod kierownictwem ministra rolnictwa, a udział w nim biorą m.in. wojewodowie z południa Polski, od Podkarpacia do Opola, a także szefowie poszczególnych służb, w tym Krajowej Administracji Skarbowej oraz Główny Lekarz Weterynarii.
Wiceszef MSWiA podkreślił, że w Polsce nie ma jeszcze ognisk choroby, a prowadzone działania mają charakter zapobiegawczy.
Wcześniej, w niedzielę minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski ocenił, że zagrożenie pryszczycą jest bardzo poważne. Dodał, że wirus przemieszcza się łatwo i na różne sposoby. "W Polsce nie ma pryszczycy. Pryszczyca jest u naszych sąsiadów, stąd wyjątkowa czujność i pełne funkcjonowanie wszystkich służb granicznych" - mówił w niedzielę Siekierski.
21 marca minister rolnictwa podpisał rozporządzenie i zadecydował o zamknięciu terytorium Polski na przywóz wybranych towarów ze Słowacji w związku z ogniskami pryszczycy w tym kraju. Rozporządzenie ma obowiązywać do momentu przyjęcia odpowiednich rozwiązań przez Komisję Europejską. Na przejściach granicznych kontrole transportów zwierząt i produktów prowadzi Inspekcja Weterynaryjna wraz z policją, Krajową Administracją Skarbową i Inspekcją Transportu Drogowego.
Pryszczyca jest wysoce zaraźliwą i niebezpieczną dla zwierząt chorobą wirusową. W przypadku wybuchu choroby wszystkie zwierzęta w gospodarstwach muszą zostać wybite. Choroba atakuje też zwierzęta żyjące dziko. Ostatni raz pryszczyca pojawiła się w Czechosłowacji w 1975 r., a w Polsce, która jest uznawana za kraj wolny od pryszczycy, w 1971 r.
Pryszczyca nie jest groźna dla człowieka. Ludzie mogą zarazić się nią w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem i jego wydzielinami, a także przez spożycie niepasteryzowanych produktów pochodzących od zakażonych zwierząt.(PAP)
mchom/ aba/ mow/kgr/