O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wiceszef MS o procedurze postępowania ułaskawieniowego Kamińskiego i Wąsika: stanowisko PG to kwestia kilku dni

Z zapowiedzi prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Adama Bodnara wynika, że jego stanowisko w sprawie zawieszenia wykonywania kary przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika jest kwestią jeszcze kilku dni; to nie będą tygodnie ani miesiące - przekazał w TVN 24 wiceszef MS Krzysztof Śmiszek.

Krzysztof Śmiszek. Fot. PAP/Leszek Szymański
Krzysztof Śmiszek. Fot. PAP/Leszek Szymański

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał prawomocnie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności za nadużycia władzy w związku z tzw. aferą gruntową. W zeszły wtorek policja zatrzymała obu polityków PiS, później zostali oni osadzeni w zakładach karnych.

Prezydent Andrzej wszczął na podstawie Kpk postępowanie ułaskawieniowe wobec Kamińskiego i Wąsika na prośbę ich żon. Zwrócił się też do prokuratora generalnego, aby zawiesił wykonywanie kary i zwolnił ich z aresztu na czas postępowania ułaskawieniowego.

Wiceszef MS poinformował w niedzielę, że Adam Bodnar jeszcze zapoznaje się z aktami sprawy w siedzibie Prokuratury Krajowej, gdzie mieści się "specjalna tajna kancelaria".

"Prokurator generalny bardzo pilnuje tego, aby ministrowie nie interesowali się sprawami dotyczącymi prokuratury" - dodał Śmiszek.

Zapytany, na jakim etapie jest procedura ułaskawieniowa przekazał, że z zapowiedzi Bodnara wynika, że wydanie stanowiska w sprawie zawieszenia wykonywania kary przez polityków PiS zajmie mu jeszcze kilka dni.

"To nie będą tygodnie ani miesiące" - zapewnił wiceminister.

Stwierdził, że "nikt nie będzie przedłużał, opóźniał ani przyspieszał" sprawy, ponieważ muszą być zachowane wszystkie procedury.

"Prokurator generalny po prostu robi swoją robotę i zapoznaje się z kilkudziesięcioma tomami akt. Samo uzasadnienie do wyroku to kilkaset stron - to są poważne sprawy, z którymi trzeba się zapoznać w detalach" - wyjaśnił wiceminister.

Doradca prezydenta Błażej Poboży mówił, że zmartwił się słysząc, "że to jest jeszcze kwestia dni". Ponieważ, jak dodał, od 13 dni Wąsik i Kamiński, jako więźniowie polityczni prowadzą protest głodowy.

Podkreślił, że prezydent już raz ułaskawił Wąsika i Kamińskiego.

"Jeżeli warunkiem ze strony ministra miałoby być nieuznawanie, tak jak poprzednio tej decyzji o ułaskawieniu i przyznaniu, że jest ono skuteczne, to prezydent doprowadzi do ich uwolnienia" - powiedział Poboży dopytywany o to, co zrobi prezydent po ewentualnym otrzymaniu negatywnego stanowiska prokuratora generalnego w sprawie. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

jc/

Zobacz także

  • Szymon Hołownia. Fot. PAP/Krzysztof Cesarz

    Hołownia o zachowaniu Zalewskiego: czasem trzeba wyjść, żeby zostać w porządku

  • Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek, fot. PAP/Paweł Supernak
    Specjalnie dla PAP

    Śmiszek o decyzji sędziego Szmydta: bardzo przykra i absurdalna sytuacja

  • Krzysztof Śmiszek. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Śmiszek: resort sprawiedliwości otwarty na sugestie prezydenta ws. ustawy o KRS

  • Krzysztof Śmiszek, fot. PAP/Albert Zawada

    Śmiszek: konie trojańskie Putina chcą wejść do instytucji europejskich i rozsadzać je od środka

Serwisy ogólnodostępne PAP