Wiceszef rosyjskiego MSZ: nie umieściliśmy w kosmosie broni antysatelitarnej

2024-05-22 14:15 aktualizacja: 2024-05-22, 14:40
Siergiej Riabkow Fot. PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI
Siergiej Riabkow Fot. PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow zaprzeczył twierdzeniom amerykańskiego Dowództwa Kosmicznego (USSPACECOM), jakoby Moskwa umieściła na orbicie okołoziemskiej broń antysatelitarną.

Jak podała agencja Reutera, powołując się na Interfax, Riabkow nazwał amerykańskie twierdzenia "fake newsami", na które Moskwa "nie powinna reagować".

"Amerykanie mogą mówić, co chcą, ale nasza polityka się od tego nie zmienia” - powiedział Riabkow, dodając, że Rosja "zawsze konsekwentnie sprzeciwiała się rozmieszczeniu broni uderzeniowej na niskiej orbicie okołoziemskiej".

W lutym po amerykańskich doniesieniach o planach rozmieszczenia przez Rosję nuklearnego systemu antysatelitarnego, Władimir Putin oświadczył, że jego kraj jest i był zawsze "kategorycznie przeciwny rozmieszczeniu broni nuklearnej w przestrzeni kosmicznej". USA uważają, że Rosja opracowuje kosmiczną broń nuklearną zdolną do niszczenia całych sieci satelitów, a co najmniej jeden satelita związany z tym programem (COSMOS 2553) już znajduje się na orbicie.

Strona amerykańska twierdzi, że w połowie maja Rosja wystrzeliła satelitę COSMOS 2576, typ rosyjskiego wojskowego "inspektora" kosmicznego. "Oceniamy, że jest to prawdopodobnie broń kosmiczna, prawdopodobnie zdolna do atakowania innych satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej” – powiedział rzecznik USSPACECOM w oświadczeniu dla agencji Reutera. „Rosja umieściła tę nową broń na tej samej orbicie, na której znajduje się satelita rządu USA” - dodał rzecznik.

Od wtorku wystrzelony w połowie maja COSMOS 2576 nie zbliżył się do żadnego amerykańskiego satelity, ale analitycy zaobserwowali, że znajduje się na tej samej orbicie co wystrzelony w kwietniu 2021 roku USA 314.

Wiceminister Riabkow powiedział, że rosyjski program kosmiczny rozwija się zgodnie z planem, łącznie z zadaniami "wzmocnienia zdolności obronnych", ale dodał, że "to również nie jest nowość". (PAP)

kno/