Wojciech Kolarski: myślę, że prezydent rozważy zwołanie kolejnej Rady Gabinetowej jesienią

2024-02-14 08:10 aktualizacja: 2024-02-14, 17:57
Wojciech Kolarski. Fot. PAP/Marcin Obara
Wojciech Kolarski. Fot. PAP/Marcin Obara
Prezydent Andrzej Duda w pewnym momencie powie sprawdzam i myślę, że jesienią będzie rozważał zwołanie Rady Gabinetowej, która podsumuje stan prac przy inwestycjach strategicznych po to, by audyty i kontrole nie trwały wieczność - powiedział w środę w Studiu PAP minister w KPRP Wojciech Kolarski

We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej, które dotyczyło kluczowych inwestycjach strategicznych, takich jak budowa energetyki jądrowej, Centralny Port Komunikacyjny i modernizacja techniczna sił zbrojnych.

Kolarski w Studiu PAP pytany, czy spodziewa się kolejnych posiedzeń Rady Gabinetowej odpowiedział twierdząco. Dodał, że prezydent nie traktuje tego wydarzenia jako "jakiejś socjotechniki, czy mówiąc kolokwialnie, jakiegoś piarowskiego zagrania", tylko jako polityczną rozmowę.

"Dlatego zapowiedział, że jest otwarty na współpracę z ministrami w sprawach, których dotyczyło posiedzenie. Prezydent powie w pewnym momencie 'sprawdzam'. Czyli za kilka miesięcy, myślę że to będzie jesienią, prezydent będzie rozważał zwołanie Rady Gabinetowej, która jakby podsumuje stan prac właśnie po to, żeby te audyty i kontrole nie trwały wieczność" - zapowiedział.

Podsumowując posiedzenie Kolarski ocenił, że rozmowa miała bardzo merytoryczny charakter, a niektórzy ministrowie mogli być zaskoczeni "wiedzą, przygotowaniem i bardzo precyzyjnymi konkretnymi pytaniami", które padały z ust prezydenta.

Na pytanie o to, czy prezydent uzyskał konkretną odpowiedź na pytanie, czy wymienione inwestycje będą realizowane odpowiedział, że "nie padło tam żadne stwierdzenie, że te inwestycje są zbędne, niepotrzebne".

"Prezydent usłyszał deklaracje, że to są bardzo ważne przedsięwzięcia, nad którymi rząd będzie pracował" - dodał.

Kolarski podkreślił, że ostateczny cel zostanie zrealizowany, kiedy wymienione inwestycje dojdą do skutku. Ocenił, że "prezydent jest adwokatem tych inwestycji" które są ambitnymi projektami przedsięwzięć ważnych dla Polski i Polaków na najbliższe dekady.

"Prezydent będzie się nimi zajmował i jest gotowy do współpracy przy ich realizacji, ale też zwołując Radę Gabinetową pokazał, że będzie stosował formę presji na rząd, bo to od rządu zależy czy i kiedy te cele, czyli budowa wielkich inwestycji odpowiedzialnych za rozwój i bezpieczeństwo będzie mieć miejsce" - powiedział.

Kolarski zaznaczył, że w sprawie tych inwestycji stanowisko prezydenta było np. "tak dla CPK", z kolei rządu - "tak dla CPK, ale..." i wyjaśnił, że celem prezydenta jest aby "nie było żadnego ale" w przypadku każdej z nich. Podkreślił, że jeśli są jakieś wątpliwości, to trzeba je "szybko wyjaśnić i zabrać się do roboty".

 

Kolarski: szef BBN Jacek Siewiera uda się na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa

Szef BBN Jacek Siewiera będzie reprezentował Polskę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa - poinformował w Studiu PAP minister w KPRP Wojciech Kolarski. Konferencja odbędzie się w dniach 16-18 lutego.

Kolarski pytany o to, kto będzie reprezentował głowę państwa podczas Monachijskiej Konferencja Bezpieczeństwa, odpowiedział, że będzie to szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

"Prezydent kilkakrotnie był gościem, ale teraz wysyła swojego przedstawiciela, żeby tam reprezentował Polskę w dyskusjach na temat architektury bezpieczeństwa. Jednym z poruszanych tematów będzie sprawa produkcji amunicji. To jeden z ważniejszych dzisiaj tematów politycznych" - podkreślił.

Minister przypomniał, że prezydent Andrzej Duda co roku otrzymuje zaproszenie na Konferencje i przypomniał, że w zeszłym roku spotkał się na jej marginesie z prezydentami Francji i Niemiec w formacie Trójkąta Weimarskiego.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Munich Security Conference, MSC) organizowana jest od 1963 r. To forum dyskusji na temat bieżących problemów bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli mediów i nauki.

Autor: Adrian Kowarzyk

jc/