Arkadiusz Myrcha: w sądach toczy się ok. 250 tys. spraw frankowych i wpływają kolejne
Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha poinformował w Studiu PAP, że w sądach toczy się ok. 250 tys. spraw frankowych i wpływają kolejne. Ocenił, że konsultowany obecnie projekt ustawy, który ma szansę trafić na biurko prezydenta przed wakacjami, powinien zdynamizować prace sądów.
Myrcha w środę w Studiu PAP pytany o prace nad projektem ustawy, który ma doprowadzić do sprawniejszego rozpatrywania spraw "frankowych" w sądach, powiedział, że toczą się konsultacje i uzgodnienia międzyresortowe, które potrwają "mniej więcej do początku marca". Kolejnych kilka tygodni ma zająć zbieranie opinii i przedstawienie projektu na rządzie.
"Zakładam, że na wiosnę, 'dobrą wiosną', ten projekt będzie procedowany w Sejmie, tak, żeby faktycznie jeszcze przed wakacjami mógł zostać skierowany do podpisu prezydenta" - ocenił.
Wiceminister sprawiedliwości podkreślił, że obecnie w sądach toczy się "ok. 250 tys. spraw frankowych" i wpływają kolejne. W jego ocenie ustawa rozwiąże prawdopodobnie jeden z największych "węzłów gordyjskich" w polskich sądach, które bardzo mocno blokują wydziały cywilne - zarówno w sądach okręgowych, jak i apelacyjnych.
💬 W sądach toczy się ok. 250 tys. spraw frankowych i wpływają kolejne. Projekt, który ma szansę trafić na biurko prezydenta przed wakacjami, powinien zdynamizować pracę sądów - mówi @ArkadiuszMyrcha z @MS_GOV_PL i @Platforma_org
— Adrian Kowarzyk (@AdrianKowarzyk) February 19, 2025
🎥 wideo na https://t.co/gGhW95RytJ@PAPInformacje pic.twitter.com/8TEwFpmIaG
"Wszyscy zderzymy się z takimi nagłówkami prasowymi 'czeka na apelację 2 lata', 'czeka na rozstrzygnięcie sprawy w 2027 roku'. Te wszystkie sytuacje są konsekwencją zalania sądów cywilnych sprawami frankowymi. Dlatego ta ustawa to dość szczególne narzędzie, która w kilku - kilkunastu czysto procesowych rozstrzygnięciach zdynamizuje, odkorkuje te sądy, generalnie w ciągu kilku miesięcy od wejścia w życie" - powiedział.
Na początku lutego Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że projekt mający doprowadzić do sprawniejszego rozpatrywania spraw "frankowych" w sądach trafił do konsultacji i opiniowania. Jak wskazano w uzasadnieniu, projekt stanowi reakcję na obecną sytuację, w której – ze względu na wpływ do sądów w stosunkowo krótkim czasie bardzo licznych spraw dotyczących umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego zawartych z konsumentami – "w sposób istotny przedłużył się czas oczekiwania na rozpoznanie spraw przez sądy okręgowe oraz sądy apelacyjne".
💬 Jeśli @szymon_holownia deklaruje, że w razie przegranej w wyborach nie wejdzie do rządu to oznacza, że będzie posłem. Umowa koalicyjna zakłada zmianę na stanowisku marszałka Sejmu - mówi @ArkadiuszMyrcha z @MS_GOV_PL i @Platforma_org
— Adrian Kowarzyk (@AdrianKowarzyk) February 19, 2025
🎥na https://t.co/gGhW95RytJ@PAPInformacje pic.twitter.com/jJj3350Zxf
MS wskazuje, że obecnie sprawy frankowe stanowią nawet ponad 50 proc. wpływających spraw cywilnych w sądach okręgowych i nawet 70 proc. w niektórych sądach apelacyjnych). W ocenie resortu proponowane rozwiązania pozwolą na udrożnienie sądów. Projekt ustawy zakłada m.in. rozszerzenie możliwości orzekania na posiedzeniu niejawnym w obu instancjach; wstrzymanie obowiązku spłaty rat przez konsumenta z chwilą doręczenia pozwu bankowi; możliwość przesłuchania stron na piśmie; zniesienie limitu czasowego w odniesieniu do zarzutu potrącenia czy umożliwienie zgłoszenia wniosku o rozliczenie roszczenia wzajemnego w jednym postępowaniu sądowym.
Projekt dotyczy spraw związanych z umowami kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego, zawartymi z konsumentami. Nie obejmie natomiast umów kredytowych we frankach zawartych przez osoby prawne ani osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Autor: Adrian Kowarzyk (PAP)
amok/ im/ lm/kgr/