O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Borrell: nakazy aresztowania wydane przez MTK są wiążące dla państw UE

Nakazy aresztowania wydane przez Międzynarodowy Trybunał Karny, dotyczące premiera Izraela, byłego izraelskiego ministra obrony i przywódcy Hamasu są wiążące dla wszystkich państw członkowskich UE - napisał szef dyplomacji UE Josep Borrell na portalu X.

Benjamin Netanjahu Fot. PAP/Paweł Supernak
Benjamin Netanjahu Fot. PAP/Paweł Supernak

"Te decyzje są wiążące dla wszystkich państw będących stronami Statutu Rzymskiego, co obejmuje wszystkie państwa członkowskie UE" - podkreślił.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał w czwartek nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, byłego ministra obrony Joawa Galanta oraz dowódcy Hamasu Mohammeda Deifa, oskarżając ich o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy i atakiem Hamasu na Izrael 7 października 2023 r.

Więcej

Benjamin Netanjahu, fot. PAP/EPA/ANSA/ALESSANDRO DI MEO

Biuro premiera Netanjahu: odrzucamy fałszywe i absurdalne zarzuty MTK

Izba Przygotowawcza MTK uznała, że istnieją uzasadnione podstawy by sądzić, że Netanjahu i Galant "celowo i świadomie pozbawiali ludność Strefy Gazy środków niezbędnych do przetrwania, w tym żywności, wody, leków i materiałów medycznych, a także paliwa i energii elektrycznej" - napisano w decyzji podjętej jednogłośnie przez trzech sędziów Trybunału.

MTK uznał więc, że istnieją podstawy, by sądzić, że obaj politycy ponoszą odpowiedzialność za "zbrodnie wojenne polegające na używaniu głodu jako metody walki oraz zbrodnie przeciwko ludzkości w postaci zabójstw, prześladowań i innych nieludzkich czynów". Trybunał dodał, że Netanjahu i Galant są też podejrzewani o to, że jako cywilni przełożeni wojskowych odpowiadają za popełnienie zbrodni wojennej polegającej na celowym atakowaniu ludności cywilnej.

Zaznaczono, że decyzja odnosi się do działań Izraela podczas wojny w Strefie Gazy w okresie od 8 października 2023 roku do, co najmniej, 20 maja 2024 roku, gdy prokuratura MTK wydała wniosek o nakaz aresztowania izraelskich polityków.

Izrael nie uznaje MTK i, podobnie jak m.in. USA czy Rosja, nie ratyfikował zakładającego go Statutu Rzymskiego. Stroną traktatu jest natomiast Palestyna, a MTK uznał, że może badać domniemane zbrodnie dokonane na palestyńskich terytoriach, w tym na ziemiach okupowanych przez Izrael. Zaznaczył też, że składane przez Izrael wątpliwości formalne są na tym etapie przedwczesne i państwo to będzie miało dalej prawo do kwestionowania jurysdykcji MTK.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ fit/ ep/

Zobacz także

  • Elektrownia węglowa w miejscowości Obilic. Fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ (zdjęcie ilustracyjne)

    Szef dyplomacji UE Borell nazwał atak na kanał w Kosowie aktem sabotażu

  • Konflikt pomiędzy Libanem, a Izraelem. Fot. PAP/EPA

    Szef unijnej dyplomacji: jesteśmy gotowi przekazać 200 mln euro libańskim siłom zbrojnym

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ALLISON ROBBERT

    Borrell: Trump jest dla Europy okazją do pobudki

  • Josep Borrell Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Borrell proponuje zawieszenie dialogu z Izraelem. Przyczyną wojna w Strefie Gazy

Serwisy ogólnodostępne PAP