W ciągu ostatnich kilku dni wojska izraelskie, atakujące teren Libanu w celu zniszczenia działającego tam Hezbollahu, ostrzelały w kilku osobnych incydentach stanowiska zajmowane przez UNIFIL - siły pokojowe ONZ w Libanie. Misja UNIFIL liczy około 10 tys. żołnierzy, wśród nich jest też polski kontyngent.
Aktualną informację o sytuacji polskich żołnierzy w Libanie przekazało w piątek po południu na portalu X (Twitterze) Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, odpowiedzialne m.in. za polskie kontyngenty za granicą. "Podczas zaobserwowanych w przeciągu ostatnich 72 godzin przypadków ostrzałów prowadzonych przez Siły Zbrojne Izraela w kierunku baz i posterunków UNIFIL, nie ucierpiał żaden z żołnierzy i pracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Libańskiej" - czytamy.
"Polscy żołnierze stacjonują w bazach i na posterunkach, których infrastruktura jest przygotowana do zapewnienia ich fizycznego bezpieczeństwa. Obecna działalność PKW UNIFIL wynika z analizy stanu bezpieczeństwa oraz zadań stawianych przez dowództwo misji UNIFIL" - podkreślono. DORSZ przypomina, że polscy żołnierze w Libanie wypełniają obowiązki wynikające z mandatu sił UNIFIL na podstawie rezolucji ONZ. Celem misji ONZ jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona ludności cywilnej Libanu.
"Sytuacja w rejonie stacjonowania misji jest stale monitorowana, a priorytetem Dowódcy Operacyjnego RSZ jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa polskich żołnierzy" - zapewniło również w komunikacie DORSZ.
UNIFIL potwierdziła, że jej kwatera główna i pobliskie stanowiska były w ostatnim czasie "wielokrotnie atakowane", a izraelscy żołnierze celowo ostrzelali i zniszczyli kamery monitoringu. Dodano, że dwóch wojskowych z misji zostało rannych wskutek ostrzału izraelskiego czołgu. Rzecznik UNIFIL Andrea Tenenti powiadomił, że dwie zaatakowane bazy, oprócz kwatery głównej, należą do włoskich żołnierzy.
Izrael od kilku tygodni intensywnie bombarduje Liban, a od ponad tygodnia prowadzi operację lądową na południu tego kraju, podkreślając, że jego celem są terroryści Hezbollahu – wspieranej przez Iran organizacji, która od dekad z różną intensywnością walczy z Izraelem.
Kilka dni temu izraelskie wojsko zwróciło się do ONZ o ewakuację ponad 20 punktów obserwacyjnych misji, ostrzegając, że nie może zagwarantować im bezpieczeństwa. ONZ odmówiła. W niedzielę UNIFIL wyraziła też zaniepokojenie działaniem izraelskich wojsk w bezpośrednim sąsiedztwie jej stanowisk.
Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ (UNIFIL) działają w Libanie od 1978 roku na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Celem misji, która była kilkakrotnie modyfikowana, jest monitorowanie sytuacji na granicy izraelsko-libańskiej i wspieranie stabilności w regionie. Obecnie misja składa się z około 10 tys. żołnierzy i 800 cywilów. W ramach UNIFIL działa Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) w Libanie, liczący 250 żołnierzy i pracowników.(PAP)
mml/ itm/gn/