Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2024 r. wzrosła o 5,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,1 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,4 proc. rdr.
"Sprzedaż detaliczna wzrosła piąty miesiąc z rzędu. Gospodarstwa domowe zwiększają konsumpcję i oszczędności – to możliwe dzięki silnemu wzrostowi wynagrodzeń. Wyniki inwestycji pozostają słabsze. Aktywność budownictwa zacznie się poprawiać się na przełomie roku wraz realizacją projektów finansowanych z funduszy UE" - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Ekonomiści oceniając 5-proc. wzrost sprzedaży zaznaczyli, że wyraźnie lepsze wyniki odnotowano w motoryzacji - wzrost o 23,8 proc. Dodali, że konsumenci nadal jednak wstrzymują się z zakupami pozostałych dóbr trwałych – sprzedaż mebli oraz sprzętu RTV i AGD spadła o 8,4 proc.
"Badania koniunktury konsumenckiej wskazują na wzrost skłonności do dużych zakupów względem ubiegłych dwóch lat. Poprawi to nieco wyniki sprzedaży w tej kategorii w kolejnych kwartałach. Konsumpcję napędza szybki wzrost wynagrodzeń" - zaznaczono w komentarzu. Według danych PIE, w maju były one o 11,4 proc. wyższe niż przed rokiem. Po skorygowaniu o inflację oznacza to wzrost wartości nabywczej pensji o 8,7 proc. r/r. Według PIE, szybki wzrost wynagrodzeń daje Polakom przestrzeń zarówno na zwiększenie oszczędności, jak i konsumpcji.
Eksperci zauważyli też, że na tle rosnącej konsumpcji widać zdecydowanie słabsze wyniki inwestycji. Z danych wynika, że produkcja budowlano-montażowa spadła w maju o 6,5 proc. r/r, a wyniki budownictwa były niższe we wszystkich głównych kategoriach. W opinii PIE najbliższe miesiące nie przyniosą poprawy. To efekt wyższych stóp procentowych i cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez UE. Natomiast budownictwo infrastrukturalne zacznie odbijać się na przełomie roku, gdy rozpocznie się realizacja projektów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Spójności.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny. Zajmuje się makroekonomią, energetyką i klimatem, handlem zagranicznym, prognozami gospodarczymi, gospodarką cyfrową i ekonomią behawioralną. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. (PAP)
kno/