O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ekspert: Polska może być dla Wielkiej Brytanii pomostem dla lepszych relacji z Brukselą

Nowy laburzystowski rząd Wielkiej Brytanii jest zainteresowany partnerstwem z UE w dziedzinie obronności, jest też otwarty na poprawę relacji gospodarczych - powiedział PAP analityk ds. międzynarodowych Bartłomiej Kot. W obu tych sprawach Polska może być pomostem między Londynem a Brukselą - zaznaczył.

Flagi Polski i Wielkiej Brytanii Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
Flagi Polski i Wielkiej Brytanii Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

W czwartek premier Donald Tusk uda się z wizytą do Wielkiej Brytanii. Weźmie udział w czwartym szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w hrabstwie Oxfordshire, któremu będzie przewodniczyć brytyjski premier Keir Starmer. Podczas szczytu ma dojść do spotkania bilateralnego Tuska i Starmera.

Dla nowego brytyjskiego rządu Partii Pracy, która po 14 latach przejęła rządy od konserwatystów, szczyt ma być szansą na nowe otwarcie w relacjach międzynarodowych po latach napięć w relacjach z UE wywołanych brexitem.

Więcej

Król Karol i królowa Camilla Fot. X/House of Lords

Mowa tronowa króla Karola III. Najdłuższa od ponad 20 lat [WIDEO]

Analityk powiedział, że Partia Pracy definiuje swoją politykę zagraniczną jako "progresywny realizm", czyli stosowanie realistycznych metod, by dążyć do postępowych celów. "To oznacza m.in. realistyczne podejście do budowania międzynarodowych partnerstw. Przykładem są Stany Zjednoczone. Laburzyści już powiedzieli, że jeśli Donald Trump dojdzie do władzy, to będą z nim współpracować" - zauważył Kot.

Zwrócił uwagę, że Wielka Brytania pod rządami Partii Pracy będzie nadal kładła nacisk na bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, nadal będzie też wspierać Ukrainę i uznawać Rosję za państwo zagrażające europejskiemu bezpieczeństwu. Zdaniem eksperta w tych kwestiach brytyjski rząd będzie szukać mocnego wsparcia i współpracy z Polską.

W ocenie analityka nowe rozdanie polityczne w Londynie jest też szansą na zbudowanie od nowa relacji z Europą. Kot zaznaczył przy tym, że należy wykluczyć dyskusje o powrocie Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, Partia Pracy jest natomiast zainteresowana budowaniem partnerstwa z Brukselą w kontekście bezpieczeństwa i obronności. Jak dodał, rząd Starmera liczy zwłaszcza na otwarcie Europy na brytyjski przemysł zbrojeniowy, w czym bardzo pomocna może być Polska, zważywszy m.in. na polsko-brytyjskie projekty w dziedzinie obronności.

Więcej

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (P) i były premier Wielkiej Brytanii John Major (L) Fot. PAP/Marcin Obara

Szef MSZ Radosław Sikorski odebrał w imieniu premiera Donalda Tuska nagrodę Chatham House

"Relacja z Polską oparta na bardzo silnym sojuszu obronnym, kwestiach związanych z bezpieczeństwem jest kluczowa dla odnowienia relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Brytyjczycy będą zainteresowani tym, by Polska była państwem, który od wewnątrz Unii będzie wspierać zbliżenie z UE pod kątem bezpieczeństwa i obronności" - ocenił Kot.

Według niego Polska może też odegrać dużą rolę w odnowieniu relacji gospodarczych Londynu z UE. "Jeśli będzie jakiekolwiek zainteresowanie po stronie Unii, by ułożyć relacje gospodarcze w lepszy sposób niż (...) na podstawie umów podpisanych po okresie brexitowym, to Wielka Brytania będzie na to bardzo otwarta, a Polska mogłaby być tym graczem w ramach UE, który będzie przemawiać do rozsądku partnerom europejskim, by przychylnym okiem popatrzyli na Londyn" - podkreślił analityk.

Jak podsumował, dobre relacje Polski i Wielkiej Brytanii oparte na silnym sojuszu związanym z bezpieczeństwem mogą być pomostem dla lepszych relacji brytyjsko-europejskich.

Wielka Brytania jest trzecim, po Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej, głównym dostawcą sprzętu wojskowego dla Polski. Brytyjskie technologie obronne są wykorzystywane m.in. w rozwijanym obecnie dla polskiego wojska systemie obrony przeciwlotniczej "Narew" oraz w już wykorzystywanym przez polskich żołnierzy systemie "Mała Narew". Polski przemysł zbrojeniowy pracuje z brytyjskim także przy budowie trzech fregat Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej.

Wolumen handlu zagranicznego między Wielką Brytanią a Polską w ub.r. wyniósł 23,7 mld euro. Polska notuje zdecydowaną przewagę po stronie eksportu - nadwyżka w handlu ze Zjednoczonym Królestwem była w 2023 r. na poziomie 11,5 mld euro. (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Budynek Reichstagu, fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

    Nowy rząd w Niemczech. Lider chadecji: chcę w najbliższych dniach rozpocząć rozmowy koalicyjne z SPD

  • Herbert Kickl. Fot. PAP/EPA/MAX SLOVENCIK

    Sytuacja polityczna w Austrii. "Kickl inspiruje się Orbanem i może zbliżyć kraj do Rosji"

  • Francja szuka premiera. Trwają konsultacje Macrona z politykami różnych opcji

  • Antoine Armand Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

    Minister gospodarki Francji: mamy jeden z najgorszych dotąd deficytów budżetowych

Serwisy ogólnodostępne PAP